Oszust narażony na 8 lat więzienia za próbę zamiany lamp w sklepie budowlanym w Elblągu

Jedno z elbląskich supermarketów budowlanych stało się miejscem nietypowej próby oszustwa. Wiadomość dotyczy pewnego mężczyzny, który został zatrzymany na terenie sklepu. Zarzuca mu się, że podczas dokonywania zakupów, dokonał nielegalnej wymiany sprzętu oświetleniowego.

Podstęp polegał na tym, że mężczyzna najpierw zdobył paragon na model produktu wystawowego, aby następnie wymienić go na droższy egzemplarz. To właśnie z tym bardziej kosztownym modelem lampy pojawił się przy kasie sklepu. Dzięki czujności ochrony sklepu, która natychmiast zauważyła tę sytuację i wezwała patrol policji, nie udało mu się wyjść ze sklepu z niewłaściwym towarem.

Mężczyzna teraz stanie przed sądem, gdzie odpowie za oszustwo. Zgodnie z Kodeksem Karnym działania te są traktowane jako przestępstwo komercyjne – przemetkowanie towaru lub jego nielegalna zamiana – opisane w artykule 286, czyli oszustwo. W tym konkretnym przypadku istotne jest to, że wartość nie gra roli. Tutaj chodziło o zaledwie 50 złotych różnicy między dwoma produktami. Ciekawostką jest to, że za takie przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Informacje te potwierdził nadkomisarz Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.