Międzynarodowa Noc Muzeów w Galerii EL – spotkanie z kulturą i sztuką w duchu młodości

18 maja zapraszamy wszystkich miłośników sztuki do Centrum Sztuki Galeria EL, które przygotowało wiele atrakcji na noc muzeów. W tym roku wydarzenie to odbywaće się pod znakiem młodzieży. Przygotowaliśmy dla Was program pełen kultury i inspiracji artystycznych. Czekają na Was wystawy, przedstawienia teatralne, oprowadzania kuratorskie po ekspozycjach oraz zajęcia manualne. Będzie to doskonała okazja do zrozumienia procesów twórczych stojących za dziełami sztuki oraz poznanie ich kontekstu historycznego.

Impreza rozpocznie się o godzinie 18:00 a zakończy o północy. Miejsce to Centrum Sztuki Galeria EL. Pierwszym punktem naszego programu jest wernisaż wystawy powarsztatowej „Angels at work” Marie-Luise Salden oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym. Artystką, która zaangażowała się w przygotowanie tej ekspozycji jest Marie-Luise Salden, pochodząca z Elbląga mieszkanka Niemiec. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace wykonane specjalnie na tę okazję za pomocą tuszu, akwareli i węgla, które są inspirowane postaciami aniołów.

Po wystawie, o godzinie 18:45, na scenie zagości Młodzieżowa Grupa Teatralna „Łork Szop”, działająca przy Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu pod opieką Krzysztofa Żabki. Występ aktorów połączony będzie ze spojrzeniem na absurdalne aspekty rzeczywistości okiem Mrożka. Na scenie pojawią się takie talenty jak Paula Banasik, Ines Banasik, Martyna Krygier, Marika Kuriata, Wiktoria Mateusiak oraz Wiktor Osiński.

O godzinie 19:00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Złocień” Alicji Karskiej i Aleksandry Went. Sztuka tych artystek jest rodzajem „kroniki upadku”, prowadzonego w formie intymnego dziennika, pokazującego problemy współczesnego świata. Jednocześnie rozpocznie się tworzenie wspólnej pracy pod tytułem „Nauka latania”, inspirowanej wystawą „Angels at work”. Prace nad tym dziełem będą miały na celu konfrontację stereotypów związanych z aniołami oraz własnych doświadczeń i przemyśleń na ich temat.

W dalszej części programu przewidziane są kolejne występy Młodzieżowej Grupy Teatralnej „Łork Szop”, oprowadzanie po wystawach „Odlot” Waldemara Cichonia i Dyplomów 2024 Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym, oprowadzanie autorskie Filipa Kampki po jego wystawie „Wyzwalacze” oraz performance dźwiękowy „SoundLab”. Na koniec, o godzinie 21:45, wspólnie stworzone dzieło „Nauka latania” zostanie zawieszone na ścianie Galerii EL, stając się integralną częścią jej przestrzeni.

Na koniec wieczoru, o godzinie 22:00, czeka na Was performance dźwiękowy „SoundLab”, eksplorujący przestrzeń nawy głównej Galerii EL za pomocą instalacji dźwiękowej z aktualnej wystawy. Zapraszamy do wspólnego tworzenia sfery binauralnych krajobrazów elektroakustycznych.