Piekarczyk

Figurki Piekarczyków na Starym Mieście atrakcją turystyczną

Elbląg zyskał nową atrakcję turystyczną, która zdobi Stare Miasto. To figurki piekarczyków, które są symbolem uratowania miasta przed Krzyżakami. W środę 13 grudnia odbyło się odsłonięcie jednej z pięciu mosiężnych figurek – piekarczyka z kotwicą. 

Legendarny piekarczyk to postać, która miała uratować Elbląg przed atakiem Krzyżaków. Opowieści wskazują, że aby zapobiec wtargnięciu zakonnych rycerzy na teren miasta, czeladnik piekarski przeciął łopatą grube sznury. Zamknął tym samym dębową kratę przy bramie. Ta osuwając się w dół, przygniotła kilku rycerzy Krzyżackich, przez co odstąpili oni od murów. 

Inicjatorem stworzenia figurek Małych Piekarczyków jest klub radnych PO. Jak podają urzędnicy elbląskiego magistratu, figurki nawiązujące do miejskiej legendy mają stać się atrakcją turystyczną zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających miasto. 

Pomysły na mosiężne odlewy w wysokości 50 cm zgłaszali mieszkańcy oraz instytucje, takie jak przedszkola czy szkoły. Dzięki głosowaniu wybrano natomiast 5 figurek, które powstały na terenie miasta. Oprócz odsłoniętego w środę Piekarczyka z kotwicą podziwiać będzie można przed Biblioteką Elbląską Piekarczyka z książką, a przy Liceum Ogólnokształcącym jego postać z piórem. W pobliżu znajdzie się także odlew Piekarczyka z wędką oraz wagą szalkową.