Elbląg szuka po raz drugi realizatora programu leczenia niepłodności metodą in vitro

Władze miejskie Elbląga na nowo poszukują strony, która weźmie na siebie realizację miejskiego programu terapii niepłodności za pomocą metody in vitro. Pierwszy raz, gdy ogłoszono konkurs, nikt nie zgłosił chęci udziału.

Rada Miejska w Elblągu w czerwcu bieżącego roku zatwierdziła miejski program in vitro. Przedtem wygrał on głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego. Program ma kosztować 128 tysięcy złotych, co pozwoli objąć nim 16 par (każda para otrzyma 8 tysięcy złotych na jedną procedurę).

W dokumentach konkursowych, które można znaleźć na stronie Urzędu Miejskiego w Elblągu, czytamy, że realizatorami programu mogą być ośrodki medycznie wspomaganej prokreacji lub centra leczenia niepłodności wpisane przez ministra zdrowia do rejestru albo te, które znajdują się w wykazie centrów leczenia niepłodności prowadzonym przez ministra zdrowia.

Ratusz elbląski stawia oferentom sporo wymagań. Chodzi między innymi o stosowanie standardów i rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii, dokumentowanie współpracy z psychologiem, który ma doświadczenie w pracy z pacjentami niepłodnymi, umożliwienie uczestnikom terapii bezpłatnej konsultacji psychologicznej, a także respektowanie zaleceń zawartych w rekomendacjach w leczeniu niepłodności Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”.

Niestety, na pierwszy konkurs, który miał wyłonić realizatora programu in vitro w Elblągu, nikt się nie zgłosił. Obecnie trwa drugi konkurs, a oferty można składać do 12 sierpnia. Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa prezydenta Elbląga, poinformowała kilka tygodni temu, że osoby chętne do udziału w programie będzie pozyskiwał realizator wybrany w konkursie.

Według uchwały Rady Miejskiej w Elblągu, aby skorzystać z programu wspierania leczenia niepłodności metodą in vitro trzeba spełnić kilka wymogów. Kobieta musi mieć między 20 a 42 lata, przynajmniej jedno z partnerów musi mieszkać na terenie Elbląga przynajmniej przez rok przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie oraz składać zeznanie podatkowe i rozliczać się we właściwym dla Elbląga urzędzie skarbowym. Ponadto para musi złożyć oświadczenie, że procedura zapłodnienia pozaustrojowego lub dawstwa zarodka nie jest finansowana z innych środków publicznych i wyrazić zgodę na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków oraz ich ewentualnych kriotransferów a także na ewentualne pokrycie kosztów kriokonserwacji oocytów.