Elbląg: Lokalna społeczność wybiera inicjatywy do realizacji za środki z budżetu partycypacyjnego

Urząd miasta Elbląga poinformował w środę, że z budżetu obywatelskiego na rok 2024 zostanie sfinansowanych 26 projektów, w tym pięć na skalę całego miasta. Głosowanie przyciągnęło prawie 9,5 tysiąca mieszkańców.

Elbląska rada miejska podała w środę wyniki głosowania na projekty, które będą realizowane z funduszy budżetu obywatelskiego w przyszłym roku. Z puli 91 zgłoszeń, mieszkańcy wybrali te, które według nich najbardziej zasługują na finansowanie.

Całkowita wartość funduszy przeznaczonych na realizację zwycięskich projektów w ramach dwunastej edycji elbląskiego budżetu obywatelskiego wynosi około 4,1 miliona złotych. Z tego kwoty ponad 1,3 miliona złotych zostanie przeznaczone na projekty ogólnomiejskie, a po 550 tysięcy złotych przejdzie do realizacji inicjatyw w poszczególnych dzielnicach miasta.

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski ogłosił: „Przyjęliśmy do realizacji 26 projektów. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do udziału w tegorocznej edycji, zarówno tym, którzy zgłosili projekty, jak i tym, którzy na nie głosowali”.

Wśród sfinansowanych zadań ogólnomiejskich znajdują się: zakup densytometru rentgenowskiego dla elbląskich szpitali miejskiego i wojewódzkiego (400 tysięcy złotych dla każdego), organizacja Elbląskiego Święta Muzyki (305 tysięcy złotych), program in vitro dla 15 par (150 tysięcy złotych) oraz sterylizacja i kastracja wolno żyjących kotów (100 tysięcy złotych).

Najwięcej głosów wśród projektów lokalnych (880) zdobyło utworzenie otwartej strefy aktywności na świeżym powietrzu przy ulicy Toruńskiej w Elblągu.

W tegorocznym głosowaniu udział wzięło 9438 osób, w tym 5719 kobiet i 3719 mężczyzn. W sumie oddano 33 330 głosów.