Elbląg: Czy modernizacja zabytkowego przedszkola w końcu się rozpocznie?

Przez długie lata, Przedszkole nr 8 w Elblągu, będące zabytkiem, oczekiwało na remont. Dopiero jednak zagrożenie likwidacją, protesty rodziców oraz interwencja wiceministra aktywów państwowych sprawiły, że istniała realna szansa na rozpoczęcie modernizacji tej placówki. W ubiegłym roku miasto zdołało pozyskać środki finansowe przeznaczone na ten cel. Kwestia pozostaje jednak otwarta – kiedy prace remontowe ruszą?

Już w 2023 roku został wykonany pierwszy krok ku realizacji tego projektu. W listopadzie podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla modernizacji Przedszkola nr 8, na co przeznaczono kwotę zbliżoną do 100 tys. zł. Od tego czasu upłynęło już sześć miesięcy i wielu zastanawia się, na jakim etapie jest obecnie całe przedsięwzięcie.

Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Elblągu, poinformowała, że dokumentacja projektowa została już odebrana. Obecnie trwają prace komisji przetargowej nad przygotowaniem procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.

Przypomnijmy, że głośno o Przedszkolu nr 8 zrobiło się w lutym poprzedniego roku, gdy rodzice małych uczestników tej placówki protestowali przeciwko planom miasta dotyczącym przeniesienia dzieci do innych instytucji. Decyzja ta była podyktowana złym stanem technicznym zabytkowego budynku przedszkola. Już kilka lat wcześniej, straż pożarna wskazała, że budynek nie spełnia norm przeciwpożarowych. Ratusz początkowo stwierdził, że nie ma wystarczających środków na remont tej placówki.

Rodzice protestujący podkreślali, że nie chodzi im o wygodę, lecz o przyszłość młodych obecnych i przyszłych mieszkańców Elbląga. W mieście nie realizuje się inwestycji w placówki oświatowe, które są zaniedbane i pozostawione bez remontu czy konserwacji. Choć nowa placówka została otwarta przy ulicy Mielczarskiego, stanowi ona jedynie drobną część potrzeb.

W ubiegłym roku rodzice zwrócili się o pomoc do wiceministra aktywów państwowych, Andrzeja Śliwki. Podczas konferencji prasowej w marcu, podziękował on rodzicom za determinację w walce o przedszkole i obiecał wsparcie ze strony rządu. Zaznaczył również, że nie wyrazi zgody na zrealizowanie planu miasta dotyczącego likwidacji przedszkola i sprzedaży jego budynku.

Ostatecznie władze miasta złożyły wniosek o dofinansowanie modernizacji placówki. W lipcu poprzedniego roku, urząd otrzymał pozytywną odpowiedź. Miasto ma otrzymać 3 mln 430 tys. zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na ten cel. Planowany koszt robót budowlanych wynosi 3,5 mln zł (w tym 70 tys. zł z budżetu miasta).