Czy inwestycja w mieszkanie pod wynajem jest opłacalna

Rynek nieruchomości rozwija się w każdym dniem. Mieszkania są coraz droższe i pojawia się ich coraz więcej. Niektóre z nich właściciele kupują dla samych siebie, aby w nich zamieszkać. Inne są kupowane jako inwestycja pod wynajem krótkoterminowy lub długoterminowy. Przed podjęciem decyzji o zakupie indywidualni inwestorzy mogą się jednak zastanawiać czy zakup mieszkania będzie opłacalny. Będzie na to miało wpływ kilka czynników, którym chcemy przyjrzeć się w tym artykule. Zobaczymy również która forma wynajmu jest bardziej opłacalna i atrakcyjna dla inwestora.

Wynajem krótkoterminowy

Jedną z możliwości jest wynajem mieszkania na krótki okres czasu. Może to być jedna noc, kilka dni, tydzień lub miesiąc. Wszystko będzie zależało od tego na jak długi czas chce je wynająć osoba zainteresowana. Cenę takiego mieszkania podaje się za noc, co sprawia, że w skali miesiąca można zyskać więcej niż na standardowym wynajmie. Załóżmy, że mieszkanie wynajmowane na długi okres będzie kosztowało 2000 złotych w skali miesiąca. Za podobne mieszkanie możemy oczekiwać około 150-200 złotych, a nawet więcej za noc. Kwota ta w skali miesiąca wyniesie więc dwa lub trzy razy więcej przy pełnym obłożeniu. W niektórych sytuacjach w przypadku luksusowych apartamentów cena ta może być nawet czterokrotnie większa. Najem krótkoterminowy wiąże się jednak z pewnymi wyzwaniami. Jednym z nich będzie kolejność każdorazowego sprzątania po gościach, które obejmuje zmianę pościeli oraz ręczników. Osoby, które nie mają na to czasu mogą więc zdecydować się na wynajem długoterminowy.

Wynajem długoterminowy

Jeśli chodzi o wynajem długoterminowy, nie musimy się przy nim martwić ciągle zmieniającymi się lokatorami. Zazwyczaj podpisuje się umowę na rok, a więc mamy pewność, że przez ten okres czasu w mieszkaniu będą mieszkać ci sami lokatorzy. Jest to dobra opcja dla osób zajętych oraz takich, które nie mieszkają na miejscu i nie mogą prawie codziennie doglądać mieszkania. Obie opcje mają więc swoje zalety i wady, o których warto pamiętać przy podejmowaniu decyzji o tym, na jaki rodzaj najmu się zdecydujemy. Warto też wziąć pod uwagę, że nie każde mieszkanie jest łatwo wynająć. Wiele będzie zależało od jego lokalizacji, rodzaju i jakości wyposażenia, a także designu.