Przeobrażenia w statucie Młodzieżowej Rady Miasta Elbląg – dorośli radni podejmują decyzje

Podczas nadchodzącej sesji, dorosłych członków rady gminy czeka debata na temat modyfikacji w regulaminie Młodzieżowej Rady Miasta. Z informacji dostępnych dla publiczności, nie wynika, aby młodzi członkowie rady angażowali się w dyskusję na temat przekształcenia regulaminu swojej instytucji.

Przywołajmy do pamięci: Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta miały miejsce w maju poprzedniego roku. Na pierwsze zebranie młodych reprezentantów musieliśmy czekać dość długo. Inauguracyjna sesja, podczas której młodzi radni złożyli swoje ślubowanie, odbyła się dopiero 4 listopada, gdy wybrano także osoby na stanowiska. Tej informacji dowiedzieliśmy się jedynie dzięki naszym działaniom.

Młodzieżowa Rada Miasta jest niezwykle ostrożna w pokazywaniu wszelkich dowodów swojej aktywności. Na oficjalnej stronie Biuletynu Informacji Publicznej Elbląga, w zakładce poświęconej Młodzieżowej Radzie Miasta, panuje cisza… Brakuje nawet informacji na temat pierwszego zebrania, które odbyło się 4 listopada ubiegłego roku, a obecnie jest połowa lutego. Przez ten czas nikt nie zadbał o umieszczenie informacji na oficjalnych stronach urzędu.

Za to na profilu Rady na Facebooku opublikowano posty dotyczące udziału przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta w projekcie „Streets for the Youth”, realizowanym w ramach programu Erasmus +, oraz spotkaniu z przedstawicielką Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Również zamieszczono życzenia świąteczne.

Przy najbliższej okazji, dorosłych radnych będzie czekać dyskusja na temat zmian w statucie Młodzieżowej Rady. Zgodnie z projektem, liczba radnych ma zostać ograniczona do 33 (obecnie 66) wybieranych na okres 3 lat (obecnie na 2). Liczbę radnych zredukowano poprzez zmniejszenie liczby reprezentantów młodzieży wybieranych w każdej szkole. Po wprowadzeniu zmian, każda szkoła będzie miała możliwość wyboru jednego radnego. Jednakże także sposób liczenia długości kadencji ulegnie zmianie. Do tej pory oficjalnie rozpoczynała się ona od momentu wyborów, po zmianach będzie to moment złożenia ślubowania.

Do statutu Młodzieżowej Rady Miasta wprowadzono szereg poprawek, które według ich twórców mają na celu usprawnienie jej funkcjonowania. „Proponowane zmiany wynikają z konieczności zapewnienia efektywnej organizacji prac Młodzieżowej Rady, ułatwienia procedur wyborczych, ustalenia procedury w przypadku gdy głosowanie na Sesji jest nierozstrzygnięte, uregulowania zasad udzielania głosu gościom na sesjach oraz poszerzenia puli kandydatów na opiekuna. Do Statutu wprowadzono też zasady dotyczące wniosku o inicjatywę uchwałodawczą.” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Co ciekawe, jeszcze nie wiadomo jaka jest opinia Młodzieżowej Rady Miasta na ten temat. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, na oficjalnych stronach elbląskiej MRM w miejskim Biuletynie Informacji Publicznej nie ma żadnej wzmianki na temat tego, że młodzi radni zajmowali się kwestią statutu swojej własnej Rady.

Wszystkich naszych czytelników zapraszamy do udziału w kulturalnej rozmowie w komentarzach – czy Młodzieżowa Rada Miasta w Elblągu jest niezbędna?