Prezes Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji pod presją dymisji po wynikach audytu

Związek Zawodowy Alternatywa wystosował oficjalne pismo do prezydenta Elbląga, w którym wzywa do natychmiastowej dymisji prezesa Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (EPWiK), Marka Misztala. Wszystko to ma związek z wynikami audytu przeprowadzonego niedawno w spółce, które zdaniem związku potwierdzają ich wcześniejsze zarzuty. Jak jednak informuje rzecznik prezydenta, dymisji nie będzie.

Audyt został zlecony przez prezydenta Elbląga, Michała Missana, w odpowiedzi na groźby strajku wyrażane przez komitet protestacyjny po spotkaniach na wiosnę tego roku. Protest miał dotyczyć obecnej polityki wynagrodzeń w EPWiK. Ostatecznie do strajku nie doszło dzięki porozumieniu pomiędzy zarządem a związkowcami. Mimo to, emocje wokół tej sprawy nie opadły.

Związek Zawodowy Alternatywa, gdzie działa Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Oświaty i Usług z EPWiK, wyraził swoje niezadowolenie z wyników audytu. Audyt miał na celu sprawdzenie prawidłowości przygotowania i procesu wniosków taryfowych przez spółkę w latach 2021 i 2024 oraz ocenę uzasadnienia wykorzystania firm zewnętrznych do przygotowania tych wniosków. Audyt miał także badać zasadność i prawidłowość wydatków na doradztwo i usługi prawne, a także na marketing, reklamę i sponsoring w latach 2021-2024.

Według związkowców, autorzy audytu wykryli poważne nieprawidłowości we wszystkich tych obszarach. Prezes EPWiK, Marek Misztal, jednak odpiera te zarzuty, twierdząc że są one bezpodstawne i nie mają pokrycia w raporcie z audytu. W swoim oświadczeniu podkreśla, że jego działania są legalne, a insynuacje związku są naruszeniem jego dobrego imienia.

Z raportu audytu wynika również, że EPWiK jako sponsor przekazał w latach 2022-2023 znaczne kwoty na rzecz różnych organizacji, w tym 240 tys. złotych dla Olimpii Elbląg i 330 tys. zł dla EKS Startu Elbląg. Audytorzy zauważyli, że spółka nie przedstawiła żadnych ekonomicznych uzasadnień tych wydatków na sponsoring. W związku z tym zalecają wprowadzenie regulaminu wydatkowania środków na działania sponsoringowe, który zapewni transparentne kryteria decyzji o sponsorshipie.

Co więcej, audytorzy stwierdzili również, że EPWiK w latach 2021-2024 udzielił darowizn na łączną kwotę ponad 260 tys. zł, z których największe kwoty trafiły do Startu Elbląg (150 tys. zł) oraz Olimpii Elbląg (106 tys. zł). Wyraźnie zwrócono uwagę na konieczność odpowiedniego uregulowania tego obszaru działalności firmy.