70-lecie edukacji akademickiej w Elblągu: Od punktu konsultacyjnego do dynamicznego rozwijania uczelni

W 2024 roku będziemy obchodzić 70 rocznicę pierwszych kroków na drodze kształcenia akademickiego w Elblągu. Początkowo, miasto było gospodarzem punktu konsultacyjnego Politechniki Gdańskiej. Jednak z biegiem lat, infrastruktura akademicka intensywnie się rozwijała, co zaowocowało powstaniem kilku uczelni wyższych, które nadal pełnią swoją funkcję do dnia dzisiejszego. Dlatego też, z okazji nadchodzącego jubileuszu, postanowiliśmy przypomnieć trudne początki tworzenia środowiska akademickiego w Elblągu, której historię przed dwudziestoma laty opisali Henryk Miłosz w „Roczniku Elbląskim”. Teraz przyszedł czas na kontynuację tej historii przez dziennikarzy portElu.

Cenimy sobie obszerne fragmenty artykułu, autorstwa Henryka Miłosza, który został opublikowany w Roczniku Elbląskim w 2006 roku.

Na progu nowego tysiąclecia, w Elblągu rozpoczęło działanie Centrum Informatyczne. Idea jego powstania narodziła się w 2000 roku, po wizycie delegacji Elbląga w szwedzkim mieście Ronneby. Wtedy to prezydent miasta, Henryk Słonina, podjął temat rozwoju informatyzacji w Elblągu. Stąd zrodziła się koncepcja „złotego trójkąta”, czyli ścisłej współpracy pomiędzy biznesem, nauką i samorządem. Zespół organizacyjny odpowiedzialny za ten projekt składał się z reprezentantów elbląskich firm, uczelni i samorządu pod przywództwem Floriana Romanowskiego, dyrektora OPEGIEKA w Elblągu.

W 2001 roku PWSZ, zgodnie z założeniami zespołu, uruchomiło Instytut Informatyki Stosowanej. Jego głównym zadaniem jest rozwijanie kadry dydaktyczno-naukowej skupionej wokół kierunku informatycznego oraz kształcenie przyszłych inżynierów IT. Pierwszym dyrektorem Instytutu został dr hab. inż. Antoni Wiliński. Do 2005 roku, mury uczelni opuściło pierwszych 150 inżynierów informatyków.

Kolejnym krokiem była budowa hali widowiskowo-sportowej w sąsiedztwie uczelni przy ulicy Grunwaldzkiej. Obiekt pełni wiele funkcji, które są kontynuacją planów rozwoju szeroko pojętej przedsiębiorczości w mieście. Hala ta stanowi inkubator nowoczesnych technologii, pierwszą siedzibę dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz przestrzeń na prezentacje i wydarzenia sportowe dla 2400 osób. Koszt budowy wyniósł 38 milionów złotych i był fundowany głównie ze środków unijnych.

W 2002 roku powstało Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych Regent College. Prywatna uczelnia umożliwia zdobycie licencjatu z filologii angielskiej po trzyletnich studiach. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Gdańskim, studenci mają możliwość równoległego studiowania na ostatnim semestrze w obu uczelniach.

Kolejne inicjatywy związane z kształceniem akademickim obejmowały uruchomienie Oddziału Zamiejscowego Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego oferującego studia na kierunku administracja oraz próbę utworzenia Wyższej Szkoły Współpracy Europejskiej i Mediów. Niestety, te projekty nie powiodły się z różnych przyczyn.

Dzisiaj Elbląg to miasto akademickie, które od ponad 50 lat dąży do stworzenia możliwości studiowania na miejscu. Dziewięciotysięczna liczba studentów to imponujący efekt trwającego ponad pół wieku procesu budowania szkolnictwa wyższego w Elblągu.