5 najpiękniejszych polskich starówek

Chociaż ciężko zdecydować się na kilka z wielu atrakcyjnych miast w Polsce, to stworzyliśmy subiektywny ranking, który ukazuje warte zobaczenia miejsca w naszym kraju. Każde z nich jest niezwykle urokliwe i zaskoczy nas niezależnie od tego, czy wybierzemy się tam na weekend, czy na dłużej. Oto kilka inspiracji, zapraszamy.

Bardzo modnym w ostatnim czasie pojęciem jest city break. Pochodzi ono z języka angielskiego i oznacza w wolnym tłumaczeniu po prostu zwiedzanie miast. Koncepcja city breaku oparta jest o najczęściej weekendowy wypad do jednej ze stolic europejskich, lub bardziej budżetowo – do innego miasta w swoim kraju.

W Polsce jest to coraz bardziej popularna forma podróży. Wiąże się to z ograniczonym budżetem, restrykcjami na lotniskach oraz brakiem czasu. Jakie miasta więc warto odwiedzić w Polsce?

Zamość

Starówka w tym mieście nazywana jest perłą renesansu. Jeżeli jej się przyjrzymy, nazwa jak najbardziej odzwierciedla charakter tego miejsca. Starówka została wybudowana od podstaw według włoskiego architekta, który nawiązywał do renesansowych miast włoskich – robią wrażenie.

Kazimierz Dolny

Można by rzec, że całe to miasto jest wielką starówką, lecz to jego najstarsza część zasługuje na najwięcej uwagi. To miejsce, które przyciąga wielu turystów oraz artystów. Jego oferta obfituje nie tylko w ciekawe zakątki warte zobaczenia, ale również cykliczne wydarzenia, jak np. festiwal filmowy „Dwa Brzegi”. Oprócz tego warto tutaj zobaczyć kamienice Przybyłów, kościół św. Jana Chrzcielna, oraz ruiny zamku.

Sandomierz

Trudno o piękniejsze miejsce na Polskiej ziemi. Nazywany również Małym Rzymem Sandomierz oferuje bardzo kameralny klimat, w którym z pewnością się zakochasz. Na uwagę zasługuje gotycki ratusz mieszczący się na rynku, barokowa dzwonnica, a także pobliska Kotlina Sandomierska, która pełna jest pięknych pejzaży.

Wrocław

Znajdziemy tutaj liczne zabytki architektury gotyckiej. Najbardziej rozpoznawalnym obiektem jest oczywiście Ratusz, który znajduje się na rynku starego miasta. To jeden z najlepiej zachowanych wiekowych ratuszy w Polsce. Wrocław obfituje w liczne punkty widokowe, które pozwalają zgłębiać tajniki urokliwych i zabytkowych miejsc.

Toruń

Starówka w Toruniu zapiera dech w piersi swoją gotycką architekturą pełną cegieł. Będąc tutaj, nie sposób nie spróbować tradycyjnych wyrobów piernikowych. Warte zobaczenia są: ratusz staromiejski, dom Kopernika, mury miejskie i liczne gotyckie kościoły.