Medyczna odzież ochronna zmieniała się na przestrzeni lat – możemy prześledzić jej ewolucję dzięki licznym rysunkom, pisemnym raportom oraz fotografiom. Kiedyś, aż do drugiej połowy XIX wieku, chirurdzy nosili ciemne surduty, które często były poplamione krwią jeszcze z poprzednich zabiegów. Niektórzy medycy trzymali nawet igły do szycia w klapie płaszcza! Na szczęście obecnie strój chirurgiczny zapewnia najwyższy standard higieny oraz bezpieczeństwa – z czego się on składa i jaka jest jego rola?
Jakie funkcje pełni strój chirurgiczny?
Strój chirurgiczny zastępuje prywatną odzież personelu medycznego. Pozwala to zniwelować ryzyko wniesienie na oddział niebezpiecznych substancji czy wirusów, które mogą pogorszyć stan pacjentów i stanowić wręcz zagrożenie dla życia tych osób, które znajdują się w ciężkim stanie. Odzież medyczna zapewnia także, że szkodliwe drobnoustroje nie wydostaną się z placówki medycznej na zewnątrz.
Odzież medyczna musi być wygodna i funkcjonalna – personel medyczny wykonuje w niej zabiegi, które wymagają precyzji działania, dlatego strój nie może krępować ruchów. Dodatkowo, odzież powinna być wykonana z materiałów umożliwiających odpowiednią cyrkulację powietrza, odpornych na zagniecenia. Tkanina, z której został wyprodukowany strój, musi być łatwa do utrzymania w czystości.
Konieczne jest również, by strój medyczny wyróżniał się odpornością na przekłucia czy przetarcia, a także na zabrudzenia płynami ustrojowymi i krwią. Ponadto, medycy codziennie mają kontakt z wieloma środkami chemicznymi, dlatego ich odzież musi być odporna na działanie tych preparatów.
Strój medyczny odgrywa niezwykle ważną rolę w każdym szpitalu oraz klinice. Istotne jest, by był wykonany z należytą starannością, stanowił skuteczną barierę przed drobnoustrojami i pozytywnie wpływał na komfort pracowników ochrony zdrowia. Profesjonalna odzież medyczna mercant.pl wyróżnia się wysoką jakością i z pewnością sprawdzi się w każdej placówce medycznej.
Z czego składa się strój chirurgiczny?
Strój chirurgiczny złożony jest ze spodni oraz bluzy – są one dostosowane do pracy w ochronie zdrowia. To jednak nie wszystko! Niezbędnym elementem są również czepki chirurgiczne, zakładane na sali operacyjnej. Zabezpieczają one pole operacyjne przed możliwym zanieczyszczeniem martwym naskórkiem, włosami czy drobnoustrojami. Czepki chronią nie tylko pacjenta, ale i samego medyka – osłaniają one jego włosy, zapewniając odpowiednią higienę. Ważne jest także obuwie. Powinno ono posiadać antypoślizgową podeszwę, by zapewnić jak największą stabilność. Wśród obowiązkowego elementu stroju chirurga znajdziemy również fartuchy chirurgiczne oraz maski medyczne – za chwilę dowiesz się o nich więcej!
Fartuchy chirurgiczne
Fartuch to element stroju chirurga, który znacząco wpływa na bezpieczeństwo zarówno pacjenta, jak i medyka. Stanowi on doskonałą ochronę, gdy występuje bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi czy skórą. Korzystają z niego również osoby odwiedzające swych bliskich w szpitalach, a także sami pacjenci.
Możemy wyróżnić fartuchy chirurgiczne włókninowe i foliowe. Te pierwsze są często produkowane z flizeliny – znajdują one zastosowanie na szpitalnych oddziałach oraz izbach przyjęć, gdy wykonywane są proste zabiegu medyczne. Fartuchy te stanowią barierę dla zanieczyszczeń, jednak nie chronią one całkowicie przed przenikaniem płynnych substancji. Jeśli podczas zabiegu chirurgicznego powstaje dużo płynów, należy korzystać z fartuchów wykonanych z włókniny SMMS. W celu osiągnięcia lepszej ochrony, warto też postawić na dodatkową warstwę zabezpieczającą i założyć na wierzch fartuch foliowy.
Fartuchy foliowe jednorazowe doskonale chronią przed zabrudzeniami – sprawia to, że wykorzystywane są one również przez osoby niezwiązane z medycyną. Korzystają z nich kosmetyczki, fryzjerzy oraz osoby z branży spożywczej. Ten element stroju chirurga zabezpiecza go przed działaniem wody, jest wytrzymały i zapobiega roznoszeniu się drobnoustrojów.
Maski medyczne
Maski medyczne są używane przez lekarzy, pielęgniarki, jak i personel w laboratoriach. Z powodu pandemii koronawirusa często możemy je również zobaczyć na ulicy, w komunikacji miejskiej czy w sklepach – czyli wszędzie tam, gdzie podczas przebywania w dużych grupach ludzi, wirusy oraz bakterie mogą się prędko rozprzestrzeniać. Maseczki chirurgiczne składają się z trzech warstw włókniny i są odporne na przesiąkanie, co zabezpiecza chirurgów przed wszelkiego rodzaju zakaźnymi płynami.