Wiosną temperatura powietrza jest wyższa, a dzień dłuższy, pojawiają się też młode trawy. Właśnie ten czas dla Ciebie jako hodowcy jest bardzo korzystny na zakup kur niosek. W tym okresie kury są łatwiej dostępne w sprzedaży i ceny też są korzystniejsze. Ta pora roku pozwala ptakom na swobodne poruszanie się, zatem i kury przebywają więcej poza kurnikiem i mają możliwość pobierania wielu dodatkowych, kiełkujących smakołyków, których nie otrzymają np. jesienią. W tym artykule podpowiemy, jakie kury nioski najlepiej zakupić, jak odpowiednio przygotować się na ich przyjęcie, jak też zadbać o to, aby dobrze się czuły w Twojej hodowli i jak sprawić, żeby znosiły dla Ciebie zdrowe, smaczne jaja!
Które rasy kur niosek są najpopularniejsze?
Na rynku znajdziesz dużo ras, jednak najpopularniejsze kury nioski, znoszące dużą ilość jaj, to: Leghorn, Rhode Island Red, Rosa. Przy wyborze i zakupie kur, w pierwszej kolejności, musisz zwrócić uwagę, czy hodowla, od której chcesz zakupić ptaki, jest firmą sprawdzoną oraz czy kury są odpowiednio przygotowane do jej opuszczenia. Przede wszystkim upewnij się, czy posiadają niezbędne szczepienia. Oceń też, czy ptaki są energiczne, czy może osowiałe. Dokonaj kontroli upierzenia, czy jest lśniące, czy skóra wygląda zdrowo. Odchyl skrzydła, celem sprawdzenia, czy nie występuje ptaszyniec. Najkorzystniejszy wiek na zakup kury noski to 16 tydzień życia. W tym wieku zwierzęta są w najlepszej kondycji, ze zbudowaną już odpornością. Są jeszcze młode, a zarazem już dojrzałe. Jest im łatwiej dostosować się do nowego środowiska i niebawem znosić zdrowe jajka.
Ile maksymalnie kur niosek możesz kupić do hodowli przydomowej?
Jeśli planujesz zakup kur w małych ilościach i na własny użytek, to nie musisz się martwić ich rejestracją. Maksymalna ilość zakupu kur niosek do własnej hodowli to 349 sztuk. Jeśli jednak planujesz hodowlę kur w większej ilości, to musisz pamiętać, że powyżej 350 kur należy zgłosić do Powiatowego Lekarza Weterynarii celem uzyskania numeru WNI. Musisz również zarejestrować się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Takie same obowiązki ciążą na Tobie, jeśli zależy ci na produkcji oraz wprowadzaniu jaj lub mięsa drobiowego na rynek.
Gdzie możemy bezpieczne trzymać kury?
Kury to zwierzęta gospodarcze, których hodowla jest niezwykle prosta. Do ich utrzymania nie potrzeba dużo nakładów finansowych i pracy. Budowa kurnika nie jest na ogół też zbyt skomplikowana. Wystarczy zapewnić kurom ciepłe, przytulne schronienie przed drapieżnikami. Powinny się w nim znaleźć grzędy dla kur, na których chętnie odpoczywają, oraz gniazda dla kur, w których znoszą i wysiadują jaja. Każde gniazdo należy przypisać czterem kurom i wyściełać świeżą, pachnącą słomą, trocinami lub materiałami łatwymi w utrzymaniu czystości. Bardzo dobrym rozwiązaniem będą gniazda automatyczne z podajnikiem na jaja. Wykonane są one zwykle z wysokiej jakości tworzywa sztucznego oraz z ocynkowanej stali, które są łatwe w czyszczeniu. Wbudowane w nich odpowiednie otwory do wentylacji, pozwolą kurom czuć się komfortowo i chętnie wracać do gniazd ze smacznymi jajami, które z łatwością pobierzesz z zewnętrznej przegródki, otwierając klapkę. Takie rozwiązanie zapobiega dziobaniu znoszonych jaj przez kury oraz ich zabrudzeniu. Ponadto łatwa higiena i brak szczelin zapobiega powstawaniu problemu, jakim jest ptaszyniec kurzy. Pasożyt ten jest dla kur niezwykle uciążliwy. Ciężko go wytępić, dlatego lepiej jest zapobiegać jego wystąpieniu, aniżeli już zwalczać.
Wyposażenie kurnika? Jakie poidło i karmidło wybrać?
Każda kura powinna mieć stały dostęp do czystej wody oraz świeżego pożywienia. Odpowiednio dobrane poidło oraz karmidło zapewni ptakom łatwy dostęp do picia i jedzenia przez cały dzień. Jeśli decydujesz się na to, aby Twoja hodowla drobiu była na dużą skalę, to warto zainwestować w pełni zautomatyzowaną linię karmienia oraz linię pojenia, która zdecydowanie ułatwi Twoją codzienną pracę. Jeśli jednak jest to przydomowa hodowla, to zalecane jest wybieranie poideł i karmideł z zamkniętym zasobnikiem. Najlepiej w transparentnych kolorach, co pozwoli Tobie na swobodną ocenę ilości pokarmu oraz wody znajdujących się w środku, a samo pobieranie pożywienia w tych modelach jest łatwe i wygodne dla ptaków. Świetnie sprawdzą się nowoczesne poidła i karmidła KOLOSS, występujące w różnych pojemnościach. Cechują się one dużą wytrzymałością oraz wygodą w użytkowaniu. Dzięki automatycznemu napełnianiu się dolnej misy w karmidle paszą, a w poidle wodą, zapewniasz ptakom stały dostęp do nich. Zabudowane misy zapobiegają wchodzeniu kur do środka, tym samym i zanieczyszczaniu paszy oraz wody, a co za tym idzie eliminacji marnotrawstwa pokarmu i picia. Należy pamiętać, że zakupione akcesoria do hodowli kur powinny być wykonane z trwałych materiałów, tak by łatwo je było wyczyścić oraz by były po prostu odporne na zużycie lub uszkodzenia. Co ważne, wyposażenie do kurnika możesz kupić także przez Internet, np. na stronie https://fermo.pl/hodowla-zagrodowa.html, oszczędzajac tym samym czas względem tradycyjnych poszukiwań w sklepach stacjonarnych.
W jaki sposób można zdezynfekować kurnik?
Wspomniana już dezynfekcja kurnika to bardzo ważny aspekt w hodowli. Powinno się ją wykonać nie tylko przed wprowadzeniem kur, ale też systematycznie w trakcie ich hodowania. Można ją przeprowadzić zarówno na mokro, jak i na sucho. Jednym z najchętniej wybieranych (i bardzo skutecznych) środków jest preparat do dezynfekcji Virkon S, który posiada działanie bakteriobójcze i wirusobójcze, a do jego rozpylania wystarczy woda oraz opryskiwacz. Najłatwiejszym sposobem, przynoszącym także dobre efekty, jest zastosowanie Sandezi, która występuje w postaci suchego proszku. Do jej rozprowadzenia posłuży Ci dyspenser. Wspomniany środek do dezynfekcji nie tylko osuszy i odkazi ściółkę, ale też zwalczy występujące bakterie, wirusy, insekty, a dodatkowo utrzyma przyjemny zapach w kurniku. Podobne działanie wykazuje również tak zwana ziemia okrzemkowa, która zwalcza wirusy i bakterie, ale też umieszczona w specjalnej wannie, może posłużyć do kąpieli ptaków i zrelaksowania ich. Kąpiel ta wyczyści ich pióra z zalegającego kurzu i robaków. Reasumując, istnieje wiele sposobów na przeprowadzenie dezynfekcji w kurniku, inne popularne preparaty można obejrzeć choćby pod adresem https://fermo.pl/gospodarstwo/dezynfekcja-i-higiena-sanitarna.html, a każdy z nich ma swoje plusy i minusy, jednak ostateczny wybór dowolnej z metod ma znaczący wkład w poprawę stanu higieny i zminimalizuje ryzyko wystąpienia groźnych chorób.
Podsumowanie
Decyzja o zakupie kur niosek powinna być dobrze przemyślana, a wybrana hodowla sprawdzona. Przed wprowadzeniem ptaków do kurnika musisz zadbać o jego odpowiednie wyposażenie oraz o dezynfekcję, gdyż brak niezbędnej higieny może doprowadzić do pojawienia się tzw. ptaszyńca. Ponadto dobrze dobrane akcesoria ułatwią Ci pracę, a ptakom dostarczą świeże pożywienie, wodę i komfort. Szczęśliwe i zdrowe ptaki odwdzięczą Ci się dużą nieśnością jaj oraz zdrowym i smacznym mięsem.