W maju Elbląg świętuje Tydzień Osób Niepełnosprawnych: kolorowy przemarsz, panele dyskusyjne, wystawy i festyn

Zgodnie z tradycją, co roku w maju, Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych organizuje serię wydarzeń z okazji Tygodnia Osób Niepełnosprawnych. „Elbląg nadaje TON” to nazwa tegorocznej edycji obchodów, które potrwają od 20 do 26 maja. Wydarzenia te są otwarte dla osób z niepełnosprawnościami, ich rodzin i opiekunów, a także dla wszystkich mieszkańców Elbląga. W ramach tygodnia odbędą się różnego rodzaju spotkania integracyjne, dyskusje panelowe, wystawy i festyn w starówce w Elblągu. Miasto Elbląg jest współorganizatorem tych wydarzeń po raz drugi.

Podczas obchodów Tygodnia Osób Niepełnosprawnych organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Pierwsze z nich to barwny przemarsz przez miasto w stronę Starego Miasta. W przemarszu wezmą udział osoby z niepełnosprawnościami, ich rodziny i opiekunowie, a także przedstawiciele lokalnych władz, organizacji pozarządowych wspierających osoby z niepełnosprawnościami oraz dzieci i młodzież z elbląskich szkół.

Podczas Tygodnia Osób Niepełnosprawnych zaplanowane jest także zamknięte spotkanie, podczas którego przedstawiciele społeczności osób z niepełnosprawnościami spotkają się z władzami miasta oraz innymi instytucjami działającymi w Elblągu. Tego rodzaju spotkanie pozwoli na otwartą dyskusję na temat wyzwań, potrzeb i oczekiwań środowiska osób z niepełnosprawnościami. Spotkanie odbędzie się 22 maja o godzinie 12:00 w Ratuszu Staromiejskim.

22 maja o godzinie 10:00 w Bibliotece Elbląskiej odbędzie się również wernisaż prac uczestników PSONI Koło w Elblągu zatytułowany „Kolor Faktura Przestrzeń”. Sztuka prezentowana na wystawie będzie inspirowana twórczością artystów z przełomu XIX i XX wieku. Wystawę będzie można zwiedzić jedynie w dniu 22 maja, ale prace zostaną ponownie wyeksponowane podczas festynu kończącego obchody Tygodnia Osób Niepełnosprawnych, który odbędzie się 26 maja.

W czwartek, 23 maja, zapraszamy do Parku Bażantarnia na piknik integracyjno-rodzinny, organizowany przez Elbląską Radę Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych we współpracy z Elbląską Spółdzielnią Mieszkaniową Sielanka. Piknik rozpocznie się o godzinie 11:00. W programie zaplanowano różnego rodzaju gry i zabawy, konkursy z nagrodami, biegi przełajowe, wspólne pieczenie kiełbasek, watę cukrową, popcorn, stoisko gastronomiczne, pokazy sprzętu służb mundurowych, stoiska prozdrowotne i wiele innych atrakcji.

Jednym z głównych elementów Tygodnia Osób Niepełnosprawnych są Dni Otwarte placówek i instytucji wspierających osoby z niepełnosprawnościami. W tym roku do odwiedzenia swoich siedzib zapraszają między innymi DPS Niezapominajka, Środowiskowe Domy Samopomocy przy ul. Zamkowej, Podgórnej i Traugutta oraz firma ACTIV Justyna Grabowska i Fundacja Końskie Zdrowie.

Obchody Tygodnia Osób Niepełnosprawnych zakończy uroczysty festyn przed Ratuszem Staromiejskim w niedzielę 26 maja. Festyn potrwa od godziny 13:00 do 17:00 i będzie otwarty dla wszystkich. Na scenie wystąpią dzieci i młodzież z elbląskich przedszkoli i placówek oświatowych, osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorzy. Występem zwyciężczyni ósmej edycji programu The Voice of Poland, Marty Gałuszewskiej, zakończy się część artystyczna festynu.