Urząd Miejski zabezpieczy mury przy Galerii EL za ponad 129 tys. zł

Urząd Miejski w Elblągu zdecydował o wydatkowaniu ponad 129 tysięcy złotych na prace konserwatorskie dotyczące murów znajdujących się w pobliżu Galerii EL. Umowę na realizację tego przedsięwzięcia, obejmującą opracowanie szczegółowej dokumentacji oraz wykonanie prac budowlanych, Urząd już sfinalizował z odpowiednią firmą.

W dniu 16 kwietnia, prezydent miasta, Witold Wróblewski, finalizował umowę z lokalnym przedsiębiorstwem budowlanym BIT Dariusz Brodziak. Przedmiotem umowy jest zadanie o nazwie „Zabezpieczenie murów przy Centrum Sztuki Galeria EL przy ul. Kuśnierskiej 6 w Elblągu”. Wybrane do realizacji zadanie będzie przeprowadzone według modelu „zaprojektuj i wybuduj”.

Według informacji przekazanych przez Joannę Urbaniak, rzeczniczkę prasową prezydenta Elbląga, zakres umowy obejmuje stworzenie kompleksowej dokumentacji projektowej z dziedziny konstrukcji budowlanych. Wymaga to zdobycia niezbędnych zgód i pozwoleń niezbędnych do realizacji projektu, włączając uzyskanie pozwolenia na budowę lub zgłoszenie, jeśli jest to wymagane. Po zdobyciu zezwolenia konserwatorskiego, wykonawca rozpocznie prace budowlane skupione na zabezpieczeniu murów budowlanych i terenu wokół nich.

Całkowity koszt zaprojektowania i wykonania prac wyniesie ponad 129 tys. zł. Firma BIT ma termin do 16 maja na finalizację przedsięwzięcia.

Dodajmy, że w 2020 roku doszło do uszkodzenia jednego z odcinków muru otaczającego CS Galeria EL od strony ulicy Wałowej, kiedy to część cegieł odpadła i spadła na ulicę. Wówczas miasto zleciło doraźne wzmocnienie około 15-metrowego fragmentu firmie specjalizującej się w średniowiecznych murach z Pasłęk. Mimo to, mury te nadal wymagają kompleksowej renowacji.