Termin powrotu elbląskiego kąpieliska

Miasto Elbląg, po długich latach oczekiwania, ma w końcu dobre wieści dla swoich mieszkańców. Przez kolejne 20 miesięcy będą oni mogli z niecierpliwością oczekiwać na otwarcie odnowionego miejskiego kąpieliska. Kierowanie tego projektu przejęły lokalne władze, które już wybrały wykonawcę i zabezpieczyły niezbędne fundusze.

Planowany koszt całkowity inwestycji wynosi 90,5 miliona złotych, co obejmuje również dokumentację. Elbląski samorząd uzyskał 65 milionów złotych na ten cel z rządowych funduszy. Pozostała część finansowania ma być pokryta ze środków własnych miasta, dzięki emisji obligacji.

Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski, wypowiedział się na temat procesu starania o fundusze: „Gdy tylko taka możliwość się pojawiła, zgłosiliśmy się do konkursów. W pierwszym nic nie zyskaliśmy pomimo wniosku na 72 miliony złotych, ale w drugim udało nam się zebrać 65 milionów. Dzięki tym środkom mogliśmy kontynuować kolejne etapy realizacji inwestycji.” Prezydent podkreślił także skomplikowanie procedury przetargowej, która trwała rok i wymagała odpowiedzi na 250 zestawów pytań od różnych firm ubiegających się o przetarg.

Prezydent Wróblewski dodał również: „Biorąc pod uwagę rosnące ceny, inflację, ciężko zagwarantować, że 90 mln złotych to kwota, jaką się zamkniemy, bo realizacja ma potrwać dwa lata. Umowę z wykonawcą powinniśmy jak najszybciej podpisać, wysyłamy już do Banku Gospodarstwa Krajowego pismo w sprawie podpisania promesy na dofinansowanie inwestycji”.

Decyzja w sprawie emisji obligacji zostanie podjęta przez radnych na najbliższej sesji. Nowe kąpielisko o głębokości od 1,2 do 1,8 metra będzie usytuowane w miejscu dawnego wojskowego basenu, zajmując obszar około 3,5 hektara. Planowana jest tam budowa centrum rekreacji wodnej na świeżym powietrzu z pięcioma zjeżdżalniami, torami pływackimi, brodzikiem dla dzieci, rwącą rzeką oraz pomostami. Przewidziano również miejsce na boiska do siatkówki plażowej i kometki.