Sukces polskich judoków z Zespołem Downa – złoto na Mistrzostwach Europy

Na niedawno odbywających się w Padwie Mistrzostwach Europy osób z Zespołem Downa, reprezentacja Polski w judo, w skład którego wchodzili elblążanie Adam Wiśniewski i Mateusz Bielecki, zdobyła drużynowe mistrzostwo kontynentu. Obaj zawodnicy są członkami Ataku Elbląg i na co dzień doskonalą swoje umiejętności pod okiem trenerów Pauliny i Michała Dąbrowskich.

W konkurencjach indywidualnych podczas tych prestiżowych zawodów, które miały miejsce od 4 do 9 września, również doszło do cennych osiągnięć. Mateusz Bielecki rywalizował w kategorii wagowej do 60 kilogramów, gdzie ostatecznie uplasował się na zaszczytnej piątej pozycji. Adam Wiśniewski natomiast przystąpił do walki w wadze do 73 kilogramów i po zaciętym pojedynku z zawodnikiem z Turcji zdobył srebrny medal.

Decydujące starcie drużynowe przyniosło Polakom zwycięstwo na europejskim szczeblu. W szeregach naszej ekipy nikt nie miał wątpliwości, kto jest numerem jeden na kontynencie. Walka finałowa z Portugalią była równa i po czterech pojedynkach wynik był remisowy, 2:2. Ostatnią, decydującą o losach złotego medalu walkę stoczył Adam Wiśniewski. Mimo że jego przeciwnik ważył aż 16 kilogramów więcej, Polak nie ugiął się pod presją i odniósł zwycięstwo, zapewniając drużynie najwyższe miejsce na podium.