Przyszłość Góry Chrobrego w Elblągu: Ambitne plany nowego dzierżawcy

Nowy dzierżawca Góry Chrobrego przygotował ambitny plan, który zamierza zrealizować w ciągu najbliższych pięciu lat. Zgodnie z tym planem, na obszarze dzierżawionym ma zostać uruchomiony skomplikowany kompleks rekreacyjno-sportowy obejmujący m.in. kolej tyrolską, park linowy, stok narciarski, punkt widokowy oraz hotel i miejsca gastronomiczne.

Począwszy od 1 stycznia 2024 roku, umowa dzierżawy Góry Chrobrego, podpisana przez Prezydenta Witolda Wróblewskiego z firmą Urban Construction – zwycięzcą przetargu, zacznie obowiązywać. Umowa ta jest obowiązująca przez dwadzieścia lat i obejmuje grunt o powierzchni 34,1363 hektara. Roczny koszt dzierżawy wynosi 165 tysięcy złotych, choć kwota ta zostanie zmniejszona podczas pierwszych pięciu lat realizacji planowanego projektu. Dzierżawca ma za zadanie przekształcić ten teren na cele sportowe i rekreacyjne zgodnie z koncepcją funkcjonalno-przestrzenną przedstawioną w przetargu i złożonym harmonogramem. Teren dzierżawiony ma być eksploatowany zarówno latem, jak i zimą, a końcowa transformacja ma być zakończona w ciągu pięciu lat.

Realizacja tego gigantycznego kompleksu rekreacyjno-sportowego została podzielona na cztery etapy. Pierwszy etap obejmuje budowę torów downhillowych, kolejki tyrolskiej i zjazdów pontonowych do końca grudnia 2026 roku. W drugim etapie, który zostanie zakończony do końca grudnia 2027 roku, zaplanowano powstanie parku linowego, paintballu, karabinów ASG, karabinów na podczerwień, punktów gastronomicznych i wypożyczalni sprzętu. Trzeci etap rozpocznie się na początku 2028 roku i przewiduje budowę stoku narciarskiego oraz kolejki grawitacyjnej do końca tego roku.

Ostatni – czwarty etap ma zostać ukończony do końca 2029 roku i zakłada budowę punktu widokowego, parku zwierząt i saunarium. Dzierżawca ma zamiar także umożliwić morsowanie podczas zimy u podnóża Góry Chrobrego oraz wyznaczyć i oznakować ścieżkę turystyczno-spacerową oraz ścieżkę edukacyjną. Podczas letnich miesięcy będą dostępne wszystkie atrakcje, a zimą większość z nich, w zależności od warunków pogodowych. Po uruchomieniu kompleksu planowane jest także otwarcie centrum biegowego oraz atrakcje związane z paralotniarstwem i skokami ze spadochronem. Dodatkowo inwestor planuje budowę hotelu z restauracją oraz kolejki widokowej.