Przypadki wyludnienia na Warmii i Mazurach

Rzeczywistość, jaką prezentuje nam Polska, jest dość zróżnicowana, a jednym z jej aspektów jest fakt istnienia wsi, które są prawie całkowicie opustoszałe. Niejednokrotnie można spotkać miejscowości, gdzie zamieszkuje tylko jedna osoba lub niewielka grupa ludzi. Sytuacje takie są szczególnie widoczne w województwie warmińsko-mazurskim.

Warmia i Mazury to region pełen uroku, znany przede wszystkim z przepięknych krajobrazów jezior i lasów oraz fascynujących zabytków. Ten malowniczy obszar kryje również wiele przesłodkich wiosek, które niestety, coraz częściej opuszczają ich mieszkańcy, co skutkuje ich stopniowym zapomnieniem.

Na podstawie najaktualniejszych informacji zgromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny i udostępnionych na stronie „Polska w Liczbach”, wynika że na terenie województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się ponad 2000 wsi. Najwięcej z nich, bo ponad 50, usytuowanych jest w obrębie gminy Ełk. Z drugiej strony mamy gminę Frombork, gdzie liczba miejscowości to mniej niż 10. Najwięcej mieszkańców, bo aż 3 341 osób zamieszkuje wieś Piecki położoną w powiecie mrągowskim.

Z drugiej strony skali znajdują się Talpity w powiecie elbląskim oraz Wilki w powiecie braniewskim – wsie, które obecnie zamieszkiwane są przez jedynie jednego mieszkańca.