Prezentacja nowego dzieła dr. Arkadiusza Wełniaka pt. „I wtedy przyszli Polacy. Ludność miasta i powiatu Elbląg w latach 1945-50"

27 lutego odbyło się spotkanie z dr. Arkadiuszem Wełniakiem, autorem najnowszej książki o historii Elbląga w latach 1945-50, zatytułowanej „I wtedy przyszli Polacy”. Spotkanie miało miejsce w Ratuszu Staromiejskim i zgromadziło liczne grono osób zaintrygowanych tematem. Sala koncertowa ratusza była wypełniona do ostatniego miejsca, a około 80 egzemplarzy książki przeznaczonych na sprzedaż szybko znalazło swoich nabywców.

Podczas spotkania, dr Wełniak podkreślał wielokrotnie jak istotne jest dla nas, abyśmy byli dumni z historii naszych przodków, którzy kształtowali losy Elbląga. Mimo trudnej powojennej rzeczywistości udało im się stworzyć miasto praktycznie z niczego. Autor zachęcał do lektury swojej książki, ale również do dzielenia się własnymi przemyśleniami na temat opisanej tam historii.

Dr Wełniak opowiedział o procesie powstawania książki i ludziach, których losy opisuje. Ważnym wątkiem były Zakłady Mechaniczne, czyli „Zamech”, które były symbolem Elbląga i kluczowym motorem jego rozwoju. Autor wspomniał również o reemigrantach z Francji czy Westfalii, którzy zajmowali specjalistyczne stanowiska w Zamechu i pomimo barier językowych byli prawdziwymi fachowcami.

Wełniak poruszył również temat różnic między napływową ludnością, które manifestowały się szczególnie w szkole. Mówił o bijatykach wynikających z obcości napływowej ludności, ale także o tym, jak szkoła pomagała przezwyciężyć te podziały. Szczególnie młode pokolenie starało się uwolnić od trudnej okupacyjnej przeszłości.

W najbliższym czasie dr Wełniak spotka się z czytelnikami ponownie – tym razem w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, gdzie planowane jest kolejne spotkanie w ramach cyklu „Elbląg na dużym ekranie”.

Książka „I wtedy przyszli Polacy…” to opowieść o trudnych początkach, integracji różnorodnych grup społecznych i budowie nowego życia w zrujnowanym regionie. To pozycja obowiązkowa dla miłośników historii, badaczy procesów migracyjnych oraz wszystkich, którzy pragną zrozumieć, jak rodziło się współczesne społeczeństwo na Ziemiach Odzyskanych. Książka dostępna jest do zakupu w informacji turystycznej w Ratuszu Staromiejskim i w Muzeum Archeologiczno-Historycznym.