Policja Elbląska podsumowuje miniony weekend: liczne interwencje, mandaty i nietrzeźwi kierowcy

W trakcie ostatniego weekendu, wypełnionego zadaniami i interwencjami, funkcjonariusze policji prewencji zostały wezwani do działania aż 90 razy. W ramach swoich obowiązków, skontrolowali dokumenty 357 osób, z których siedmiu mężczyzn było na tyle nietrzeźwych, że musieli zostać przetransportowani do celi wytrzeźwień. W ciągu tego okresu, policjanci wyemitowali także 26 mandatów, udzielili 106 pouczeń i sporządzili 6 wniosków o ukaranie, które zostały następnie skierowane do sądu. Dodatkowo, w rękach stróżów prawa znalazło się pięć osób, które były wcześniej poszukiwane.

Podczas gdy funkcjonariusze prewencji mieli pełne ręce roboty, policjanci z ruchu drogowego również byli niezwykle aktywni. Skontrolowali oni łącznie aż 218 osób oraz przeprowadzili kontrole techniczne 206 pojazdów. Rejestr zdarzeń drogowych zasilało kolejne 16 incydentów. W reakcji na te sytuacje, stróże prawa wymierzyli łącznie 117 mandatów, udzielili 40 pouczeń oraz sporządzili 16 wniosków o ukaranie. Spośród 664 kierowców, których poddano testom na obecność alkoholu, pięciu z nich prowadziło swoje pojazdy będąc pod wpływem alkoholu. Największym wykroczeniem popisał się jednak 47-letni mężczyzna z Pasłęka, który został zatrzymany za kierownicą mercedesa z ponad dwoma promilami alkoholu w organizmie – grozi mu teraz do dwóch lat pozbawienia wolności.

Mimo ciężkiego weekendu, policjanci mieli również powody do ulgi. W szczególności, można to odnieść do sytuacji, która miała miejsce w niedzielę 19 października 2023 roku, kiedy to dwaj mężczyźni chodzili po drodze ekspresowej S7 w kierunku Warszawy – bez żadnych elementów odblaskowych. Na szczęście, zauważyli ich funkcjonariusze z grupy SPEED, którzy przetransportowali mężczyzn do najbliższego węzła komunikacyjnego w Bogaczewie. Jak się okazało, znaleźli się tam ze względu na awarię samochodu i oczekiwanie na lawetę. To zdarzenie stanowiło dla policji kolejną okazję do przypomnienia zasad bezpieczeństwa – piesi nie mogą poruszać się po drogach ekspresowych oraz autostradach, nawet w sytuacji awarii pojazdu.

Na koniec, tragicznym wydarzeniem z ostatniego weekendu było śmiertelne zdarzenie związane z pożarem, do którego doszło w niedzielę 19 listopada. W wyniku tego incydentu, kobieta straciła życie w jednym z mieszkań na poddaszu kamienicy przy ulicy Słonecznej w Elblągu. Szczegółowe okoliczności tej tragedii są obecnie przedmiotem śledztwa.