Noworodek i jego matka pod wpływem narkotyków w Elbląskim szpitalu

W miniony weekend, w Wojewódzkim Szpitalu w Elblągu, przyszło na świat dziecko będące pod działaniem substancji narkotycznych. W chwili narodzin, również jego matka wykazywała objawy zażywania narkotyków. Na szczęście, pomimo tego niepokojącego fakt, zdrowie zarówno matki, jak i dziecka jest stabilne. Sprawa jest aktualnie badana przez prokuraturę, a noworodek będzie prawdopodobnie przekazany do opieki rodziny zastępczej.

Matka chłopca, 29-letnia kobieta w ciąży, została przywieziona do szpitala za pomocą ambulansu w ostatnią sobotę. Jej zachowanie w czasie porodu nasuwało podejrzenia personelu medycznego o bycie pod wpływem substancji psychoaktywnych. Zgodnie z procedurami, powiadomiono o tym fakcie policję. Jak wynika z naszych informacji, zarówno w organizmie matki, jak i dziecka wykryto obecność narkotyków. Prokuratura już rozpoczęła śledztwo w tej sprawie.

Sławomir Karmowski, prokurator prowadzący to postępowanie, zapewnia: „Na podstawie dotychczasowych ustaleń możemy stwierdzić, że chłopiec urodził się zdrowy i jego życiu nie grozi niebezpieczeństwo. Dla zapewnienia najwyższej jakości opieki medycznej, noworodek został przeniesiony na oddział patologii noworodka.” – dodaje prokurator. Śledztwo prowadzone jest na podstawie art. 160 kodeksu karnego odnoszącego się do narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. „W ramach tego postępowania musimy zbadać, czy ilość narkotyków w organizmie dziecka mogła stanowić zagrożenie dla jego zdrowia.” – tłumaczy prokurator Karmowski.

Prokuratura i policja postanowiły przeprowadzić dodatkowe badania krwi matki i dziecka w celu ustalenia dokładnego poziomu narkotyków w ich organizmach. We wtorek funkcjonariusze przeprowadzili przesłuchanie 29-letniej kobiety, która zaprzecza zarzutom dotyczącym zażywania narkotyków. Na chwilę obecną ma ona status świadka. Personel szpitala zgłosił ten incydent nie tylko do policji i prokuratury, ale również do sądu.

Jak informują śledczy, jest to pierwszy przypadek w Elblągu urodzenia dziecka będącego pod wpływem narkotyków, którymi pamiętają.