Nowe otwarcie dla elbląskiego portu z bieżącym rządem

W czasie dzisiejszej konferencji prasowej, prezydent Witold Wróblewski podzielił się z dziennikarzami przebiegiem spotkania, które odbyło się wczoraj. Uczestnikiem tego wydarzenia był również Arkadiusz Marchewka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Spotkanie skupiało się przede wszystkim na zagadnieniu dotyczącym pogłębienia końcowej części toru wodnego do elbląskiego portu i dalszych krokach jego rozwijania.

Wróblewski mówił: – Reprezentowaliśmy samorząd elbląski razem z Wiceprezydentem Michałem Missanem oraz Arkadiuszem Zglińskim, Dyrektorem Zarządu Portu Morskiego. Nasze spotkanie z Arkadiuszem Marchewką, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Infrastruktury odpowiedzialnym za gospodarkę morską, gospodarkę wodną i żeglugę śródlądową, było wspierane przez ministerialną i parlamentarną obecność z naszego okręgu. Byli to Jacek Protas, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Zbigniew Ziejewski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Jerzy Wcisła, Senator Rzeczpospolitej Polskiej oraz Anna Stelmaszyk – Świerczyńska, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

– To było konstruktywne spotkanie i jestem z niego bardzo zadowolony. Ostatnie osiem lat niestety nie przynosiło takich pozytywnych rezultatów. Jako samorząd byliśmy informowani o warunku wstępnym, którym było oddanie portu, jako wymóg do rozpoczęcia rozmów i kontynuowania prac. Teraz z naszych rozmów wynika, że mamy do czynienia z partnerskim podejściem. Omawialiśmy jak skończyć tę inwestycję, której początek już zainicjowano, ale która nie jest jeszcze skończona – mówił prezydent – Zaczynamy tworzyć wspólną mapę drogową dla dalszych działań oraz niezbędną dokumentację. Obecny rząd to nasz partner, z którym możemy prowadzić dialog. Więc skupimy się teraz na finalizacji tej inwestycji. Najważniejszym teraz priorytetem jest pogłębienie toru wodnego do terminala w Elblągu – dodał Wróblewski.