Piekarczyk Elbląg

Legendarny Piekarczyk po 502 latach otrzymał nową łopatę

8 marca to szczególny dzień w historii Elbląga bowiem legendy głoszą, że to tego dnia w 1561 roku słynny Piekarczyk przeciął liny od bram miasta. Zablokować miał w ten sposób drogę i uratować Elbląg przed najazdem Krzyżaków. W 502 rocznicę wydarzenia wykonano nową łopatę piekarczyka i spróbowano nią powtórzyć bohaterski wyczyn.

Historię o słynnym Piekarczyku z pewnością zna każdy mieszkaniec Elbląga. Przypominają o niej również różne elementy architektury w mieście, w tym jego mosiężne figurki, o których pisaliśmy pod koniec ubiegłego roku w artykule: Figurki Piekarczyków na Starym Mieście atrakcją turystyczną

W środę (8 marca) przypadła 502 rocznica legendarnych wydarzeń, podczas których Piekarczyk miał przeciąć swoją łopatą linę i zablokować przy tym dostęp do miasta Krzyżakom. Podczas tegorocznych obchodów rocznicy przy Bramie Targowej stanął warsztat kowalski, w którym wykonano nową łopatę dla piekarczyka. Została ona wykonana w sposób odwzorowujący tamtejsze techniki oraz wzór. Ponadto wykorzystaną ją, by sprawdzić, czy uda się powtórzyć bohaterski czyn. Okazało się, że łopata bez większego trudu poradziła sobie z przecięciem grubego sznura, przytrzymującego bramę.