Jak technologia zmienia transport i spedycję drogową

Nowoczesne technologie zmieniają wszystkie dziedziny życia. W zdecydowanej większości branż praca wygląda obecnie zupełnie inaczej niż jeszcze kilka dekad temu. Odpowiada za to przede wszystkim wszechobecna automatyzacja, robotyzacja i informatyzacja. Zjawiska te są wyraźnie dostrzegalne także w TSL. Jak nowe technologie wpłynęły na transport, spedycję i logistykę? Czy przy obecnym tempie postępu warto jeszcze wiązać swoją przyszłość z tą branżą w Gdańsku?

Praca w transporcie – jaka jest jej specyfika?

Branża TSL odpowiedzialna jest za organizację dostaw – zarówno jeśli chodzi o transport surowców do producentów, jak i gotowych wyrobów do odbiorców. Im dalsza droga do przebycia i im krótszy termin przydatności do użytku, tym bardziej istotne stają się dobre decyzje i prawidłowa organizacja całego procesu.

Transport może odbywać się każdą z dostępnych dróg: morską, śródlądową, drogową, kolejową, lotniczą i in. Logistyk zajmuje się planowaniem transportu – np. wyszukuje dostępne opcje i decyduje się na optymalne połączenia. Spedytor zarządza przewozem od punktu A do punktu B, wraz z dbaniem o dokumentację. Za sam transport odpowiadają natomiast osoby obsługujące poszczególne pojazdy czy statki.

Praca Gdańsk – najlepsze oferty pracy: spedycja, logistyka i transport

Trójmiasto to jeden z ważniejszych polskich ośrodków logistycznych. To tutaj następuje przeładunek towarów, które po dotarciu do Polski drogą morską będą kontynuować podróż drogą lądową (i odwrotnie). Z tego też powodu w Trójmieście ma siedzibę wiele firm z branży TSL.

Wiąże się z tym faktem zapotrzebowanie na licznych specjalistów. Poszukiwani są spedytorzy, logistycy i koordynatorzy, ale także magazynierzy, pracownicy sortowni oraz kierowcy. Oczywiście każdy duży podmiot potrzebuje też standardowego zaplecza w postaci działu HR, księgowości, IT czy marketingu. Kierowcy samochodów ciężarowych oraz kurierzy należą do branż skrajnie deficytowych, a zatem mogą liczyć na naprawdę dobre wynagrodzenie.

Praca w Gdańsku w branży TSL – czy ma przyszłość?

W branży TSL nowe technologie mogą zastąpić człowieka w wielu aspektach. Przede wszystkim są w stanie znacznie szybciej odszukać najszybszą czy najtańszą trasę, zmniejszając koszty całego przedsięwzięcia. W hubach magazynowych roboty przejmują część prac związanych z pakowaniem i sortowaniem, a algorytmy podpowiadają, jak efektywnie układać towary.

Wszystko to nie oznacza jednak, że sztuczna inteligencja czy automaty zastąpią człowieka w perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat. Wszelkie odstępstwa od normy wymykają się algorytmom i muszą być analizowane przez człowieka. Również autonomiczne samochody ciężarowe pozostają na ten moment w sferze fantazji. Biorąc pod uwagę ogromne zapotrzebowanie na specjalistów w branży TSL w Gdańsku, można śmiało wiązać swoją przyszłość z logistyką i transportem.

Oferty pracy Gdańsk – gdzie ich szukać?

Poszukiwanie pracy w logistyce może być czasochłonne – mnóstwo firm publikuje każdego dnia nowe oferty. W której warto się zatrudnić? Która oferuje pracownikom najlepsze warunki? W ofertach pracy znajdziemy wyłącznie informacje o stawce czy o wymaganiach – dlatego też warto wejść na https://www.gowork.pl/opinie/gdansk;l i przeczytać również opinie o pracodawcach.

Serwis nie pozwala na usuwanie komentarzy przez firmy. Kandydat ma więc pewność, że nie przeoczy potencjalnych niepochlebnych wpisów. Dodatkową zaletą będzie natomiast możliwość bezpośredniego zadawania pytań pracodawcom.