Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej EPEC zapowiada znaczne podwyżki cen od początku lutego

Prezydent miasta Elbląg, Witold Wróblewski, zaplanował na 23 stycznia konferencję prasową. Głównym tematem tej konferencji ma być nieuniknione zwiększenie cen energii cieplnej przez EPEC. Z naszych informacji wynika, że te podwyżki będą dość pokaźne.

Dnia 17 stycznia Urząd Regulacji Energetyki na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikował dokument. Z tego dokumentu dowiedzieliśmy się, że firma Energa Kogeneracja otrzymała zgodę od prezesa URE na wprowadzenie zmian taryfowych.

Informację o zmianach w taryfie otrzymaliśmy następnego dnia, 18 stycznia. Firma EKO nie poinformowała nas wcześniej o zamiarze złożenia wniosku do Urzędu Regulacji Energetyki o zmianę taryfy. Zatwierdzone przez URE podwyżki cen dla EPEC-u są spore – około 34% za energię cieplną i aż 269% za nośnik – tak przekazało nam przedsiębiorstwo w oficjalnym komunikacie.

Zgodnie z tymi zmianami, nowe stawki zaczną obowiązywać od pierwszego dnia lutego 2024 roku.

Czekamy teraz na oficjalne stanowisko firmy EKO. Czy wraz ze zmianą taryfy, wejdzie ona w obowiązek stosowania ochrony odbiorców zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach dotyczących niektórych źródeł ciepła w kontekście sytuacji na rynku paliw? A może będzie stosować przepisy Ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących niektórych źródeł ciepła w kontekście sytuacji na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw?