W roku 2025 miasto Elbląg zamierza przeznaczyć prawie 165 milionów złotych na inwestycje, co stanowi około 15% całego budżetu miasta. To stanowi wzrost o prawie 100% w porównaniu do budżetu, który został uchwalony w grudniu poprzedniego roku. Powiększenie tej kwoty jest głównie efektem pozyskania dodatkowych funduszy z rządowych i unijnych źródeł finansowania. Dzięki temu możliwe będzie przeprowadzenie lub rozpoczęcie około 50 różnych inwestycji w ciągu bieżącego roku.
Prezydent Elbląga, Michał Missan, podkreśla, że to właśnie dzięki skutecznemu pozyskiwaniu dodatkowych środków możliwa jest realizacja większej liczby inwestycji niż pierwotnie planowano. Są one oczekiwane przez mieszkańców i obejmują tak różne obszary jak inwestycje drogowe, modernizacja infrastruktury sportowej, rekreacyjnej, oświatowej, społecznej oraz zakup nowych tramwajów czy budowa nabrzeża.
Wieloletnią oczekiwaną inwestycją jest rewitalizacja miejskiego kąpieliska otwartego przy ulicy Spacerowej. Prace nad nowoczesnym obiektem przebiegają zgodnie z planem, a mieszkańcy Elbląga będą mogli z niego korzystać już tego lata.
Zaplanowano też pierwszy etap przebudowy trakcji tramwajowej. W pierwszej kolejności zostanie przebudowane torowisko na skrzyżowaniu ulic Płk. Dąbka i Piłsudskiego. Jest to część większego, wartego ponad 184 mln zł, projektu, który obejmuje przebudowę sześciu odcinków trakcji tramwajowej oraz zakup 10 nowoczesnych, klimatyzowanych tramwajów.
W maju planowane jest rozpoczęcie prac związanych z przebudową nabrzeża na Wyspie Spichrzów wzdłuż budynków nowopowstałego biurowca. To ważny element historycznej części miasta, który przyciągnie nowych inwestorów, zwłaszcza z sektora nowoczesnych usług biznesowych.
Duże zmiany zajdą również na wielu elbląskich ulicach, a także pojawią się nowe parkingi i ścieżki rowerowe. Zwrócono szczególną uwagę na modernizację mostu Kardynała Wyszyńskiego ze względów bezpieczeństwa oraz odciążenie ulicy Bema poprzez drugi etap budowy ulicy Wschodniej.
Wiele tegorocznych inwestycji dotyczy infrastruktury sportowej, m.in. budowy stadionu lekkoatletycznego i podgrzewanej murawy stadionu, modernizacji Orlika oraz przebudowy obiektów MOSiR, w tym Lodowiska Helena.
Inwestycje obejmą również placówki oświatowe, np. powstanie nowy żłobek w budynku przy ulicy Bema, a 11 przedszkoli i szkół przeprowadzi remonty w ramach dostępności obiektów publicznych. Nie zapomniano też o zabytkach na terenie miasta, które również zostaną odnowione.
Poza wymienionymi, realizowanych będzie wiele mniejszych projektów, w tym zadania wybrane przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego. Łącznie na wszystkie planowane inwestycje przeznaczone zostanie 164 677 034 złote.