Elbląg przygotowuje się na coroczną paradę Orszaku Trzech Króli

6 stycznia, jak co roku, ulice Elbląga zapełnią się kolorowym Orszakiem Trzech Króli. Trzej królowie – Kacper, Melchior i Baltazar – wraz z mieszkańcami miasta, wyruszą od Placu Kazimierza Jagiellończyka w stronę katedry św. Mikołaja. Corocznie to wydarzenie przyciąga setki elblążan chcących świętować to jasełkowe święto.

Zgodnie z zapewnieniem organizatorów, Orszak Trzech Króli jest największym na świecie spektaklem jasełkowym odbywającym się na ulicach. W bieżącym roku planowane jest przeprowadzenie tego wydarzenia w ponad 800 miejscowościach na terenie Polski, a także poza jej granicami. Elbląg, tradycyjnie, również dołączy do listy miast celebrujących te uliczne jasełka.

Tegoroczne hasło Orszaku Trzech Króli brzmi „W jasełkach leży”. Organizatorzy wydarzenia tłumaczą, że centralnym punktem uwagi ma być Dzieciątko Jezus uhonorowane prostotą i ubóstwem swojego narodzenia, leżące w żłóbku (określanym dawniej „jasło” lub paśnikiem dla zwierząt). Ten obraz ma skierować naszą uwagę na potrzebę troski o ubogich i potrzebujących.

Początek elbląskiego Orszaku Trzech Króli zaplanowany jest na godzinę 13:00 na Placu Kazimierza Jagiellończyka. Stąd, uczestnicy paradujący w kolorowych strojach, przemaszerują przez Stare Miasto, docierając ostatecznie do katedry.