Elbląg: co warto zobaczyć w tym mieście?

Elbląg jest ciekawym celem wycieczki dla każdego, kto interesuje się historią i chce w ciekawy sposób spędzić wolny czas wśród pięknych budowli. Choć Elbląg nie jest zbyt wielkim miastem, w czasie wycieczki po województwie warmińsko-mazurskim warto mu poświęcić nieco więcej uwagi. Dlaczego? Bo jest to jeden z najstarszych ośrodków miejskich w tym kraju, o którego dziejach wciąż przypominają nam piękne budowle. Jakie obiekty zasługują tu na szczególne wyróżnienie? Oto atrakcje, których w trakcie zwiedzania miasta nie można pominąć.

Katedra św. Mikołaja

W Elblągu nie brak ciekawych zabytków sztuki sakralnej, przy czym obiektem wyjątkowo atrakcyjnym może się okazać potężna katedra św. Mikołaja. Jest to najstarsza świątynia na terenie miasta, mogąca się pochwalić swą gotycką formą oraz ciekawym wyposażeniem wnętrza. Wspaniale prezentuje się tu XIV-wieczna chrzcielnica z brązu, warto też zwrócić uwagę na piękne ołtarze, ufundowane przez elbląskich rzemieślników.

Z wizytą w muzeum

Muzeum Archeologiczno-Historyczne jest dumą miasta oraz miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez tych, którzy chcą lepiej poznać dzieje Elbląga i jego najbliższej okolicy. Można się tu sporo dowiedzieć na temat cmentarzyska Gotów w pobliskich Weklicach, można ujrzeć też wiele cennych eksponatów, które archeologom udało się znaleźć na terenie Starego Miasta. Całość robi ogromne wrażenie, a ekspozycja może oczarować każdego – nie tylko miłośników historii.

Spacerkiem po starówce

Stare Miasto, mogące się pochwalić historią sięgającą lat 30-tych XIII wieku, do dziś zachwyca swoim układem urbanistycznym. W jego zabudowie, oprócz wspomnianej już katedry, miejsce bardzo ważne zajmuje kościół Świętego Ducha. Ciekawym doświadczeniem może być też spacer po ulicy Świętego Ducha oraz po ulicy Mostowej. Warto też zatrzymać się przy Bramie Targowej, będącej cenną pamiątką po dawnych murach miejskich.

Elbląg ma się czym pochwalić, a wycieczki po tym mieście mogą sprawić wiele radości każdemu z nas. Nie brak tu pięknych budowli i ciekawych wystaw, nie brak też malowniczych zakątków, które oczarują każdego miłośnika starych miast.

Jeden komentarz w temacie “Elbląg: co warto zobaczyć w tym mieście?

Comments are closed.