Ekstremalna sytuacja w Elblągu: Ogromny pożar w hali produkcyjno-magazynowej

21 listopada 2023 roku, tuż po godzinie 18:30, Komendę Miejską PSP w Elblągu dotknęła niecodzienna sytuacja kryzysowa. Otrzymali oni meldunek o wybuchu pożaru w obiekcie o charakterze produkcyjno-magazynowym, ulokowanym przy ulicy Czuchnowskiego na terenie miasta.

Na miejsce zdarzenia natychmiastowo skierowano jednostki straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce okazało się, że ogień ogarnął trociny znajdujące się wewnątrz hali magazynowej. Z uwagi na intensywne promieniowanie cieplne, ogniem zagrożony był również sąsiedni budynek o przeznaczeniu produkcyjnym. Strażacy podjęli działania mające na celu zabezpieczenie terenu oraz podali trzy prądy gaśnicze: dwa skierowane bezpośrednio na palący się obiekt, co umożliwiło szybkie ugaszenie płomieni oraz jeden defensywny, skierowany na przyległą halę.

Na miejscu interweniował osobiście Komendant Miejski PSP, st. brygadier Jarosław Gryciuk. Po zakończeniu akcji gaśniczej strażacy przystąpili do rozbiórki części konstrukcyjnej budynku, by upewnić się, że nie ma żadnych niewidocznych ognisk pożaru. Na szczęście, pomimo wielkiej skali zdarzenia, nie odnotowano żadnych poszkodowanych. Obecnie trwa wyjaśnianie przyczyn i okoliczności wybuchu pożaru, a sprawą zajmuje się policja.

W akcji gaśniczej wzięło udział 8 zastępów PSP i łącznie 24 strażaków z elbląskich jednostek ratowniczych. Działania na miejscu trwały około czterech godzin. Dodatkowo, w celu zapewnienia bezpieczeństwa całemu miastu, na miejsce zostały skierowane dwa zastępy z OSP Jegłownik.