Dysk SSD M.2 1TB – czy nada się do konsoli?

Choć nowoczesne konsole oferują nawet 1TB wbudowanej pamięci, okazuje się, że nierzadko jest to zbyt mała ilość na bardziej rozbudowane gry. Wielu graczy dokupuje więc dyski SSD, by powiększyć pamięć, ale też przyspieszyć wczytywanie kolejnych lokalizacji. Czy dysk SSD M.2 1 TB będzie wystarczający do konsoli? Czym kierować się podczas wyboru odpowiedniego nośnika półprzewodnikowego?

SSD M.2 1TB czy może 2TB – pojemność dysku do konsoli

Kilkadziesiąt gigabajtów miejsca to standard, jeśli chodzi o miejsce zajmowane przez współczesne gry. Jeśli mowa o bardziej rozbudowanych tytułach, z wieloma lokalizacjami czy bardzo realistyczną grafiką – wówczas mogą one zajmować nawet 100 czy 200GB. Przykładem niech będzie gra Call of Duty: Modern Warfare, która zajmuje aż 231GB pamięci.

W wypadku tak dużych gier dysk o pojemności 256GB czy nawet 500GB może się okazać niewystarczający. Wówczas dużo lepszym wyborem będzie 1TB M.2 lub 2TB. Wszystko zależeć będzie od tego, jak dużo gier zamierzamy pobrać.

SSD M.2 NVMe czy SATA? Szybkość ma znaczenie

Prędkość odczytu i zapisu sekwencyjnego ma duży wpływ na szybkość instalacji gier, ich uruchamiania się oraz wczytywania tekstur na mapach i kolejnych lokalizacji. Znaczne spowolnienie gry potrafi zdenerwować nawet najbardziej cierpliwego gracza. Dlatego też szansą na przyspieszenie gry i wczytywania się map jest wymiana dysku na SSD. Wśród nośników półprzewodnikowych na uwagę zasługują przede wszystkim dyski SSD M.2 NVMe. Są one dużo szybsze niż dyski SSD SATA. Podczas gdy zapis i odczyt danych w przypadku SATA wynosi ok. 500-600 MB/S, dysk NVMe, taki jak Samsung 990 PRO, oferuje nawet 7450 MB/s szybkości odczytu sekwencyjnego*. Różnica jest więc naprawdę ogromna. Wspomniany dysk SSD M.2 1TB ma ponadto o 55%** większą szybkość zapisu/odczytu losowego, dzięki czemu dane w grach ładują się szybciej, co wpływa na możliwość uzyskania wyższego poziomu realizmu na konsoli PS5.

Czy dysk M.2 PCIe będzie dobrym wyborem do konsoli?

Na początek warto zaznaczyć, że nie każda konsola oferuje możliwość wymiany dysku wewnętrznego, a właściwie rozbudowy pamięci wewnętrznej. O ile w przypadku PS4 czy PS5 jest to jak najbardziej możliwe, to w Xboxie możemy jedynie rozszerzyć pamięć poprzez zastosowanie dysku zewnętrznego. Dlatego zanim kupimy dysk M.2 PCIe, sprawdźmy, czy w ogóle możemy wymienić dysk w naszej konsoli.

Istotną kwestią będzie też kompatybilność. W przypadku konsoli PS4 standardowo urządzenie te jest wyposażone w dysk HDD. Ze względu na to, że PS4 nie posiada złącza M.2 możliwa jest rozbudowa jedynie o dysk SSD SATAIII lub SATA II. Gniazdo M.2 posiada za to konsola PS5. Tu więc jak najbardziej możemy dokupić dysk na SSD NVMe 1TB M.2, który obsługuje interfejs PCIe 4.0. Dzięki niemu możemy znacznie przyspieszyć działanie gier.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

*Szybkość zapisu sekwencyjnego i losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego.

**Technologia DirectStorage firmy Microsoft pozwala na szybsze wczytywanie gier dzięki oferowanej przez nowoczesne dyski NVMe SSD szybkości przesyłania wynoszącej wiele GB danych na sekundę. Wyniki bazują na porównaniu z modelem Samsung 980 PRO.