Dni Elbląga 2019: Gwiazdorska obsada i obiecujące atrakcje

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne Dni Elbląga będą wyjątkowe. Organizatorzy zapowiedzieli występy gwiazd takich jak Danzel, Gromee, Lanberry oraz Kwiat Jabłoni. Więcej szczegółów dotyczących nadchodzącej imprezy zostało ujawnionych podczas konferencji prasowej, która odbyła się 17 maja.

Elblążanom czeka niezapomniane święto ich miasta w dniach od 21 do 23 czerwca. Podczas trzech dni festynu, przy katedrze św. Mikołaja, elblążanie będą mieli okazję zobaczyć na scenie nie tylko znane postacie polskiej sceny muzycznej, ale również lokalnych artystów. W piątek, 21 czerwca, swoje umiejętności zaprezentują Danzel – belgijski piosenkarz znany z hitu „Pump It Up!”, oraz producent muzyczny i DJ Gromee. Następnego dnia, tzn. w sobotę 22 czerwca, na scenie staną Electric Girls, Elbląska Orkiestra Kameralna i DJ Skytech.

Na niedzielę, 23 czerwca, organizatorzy zaplanowali występy Małgorzaty Uścisłowskiej, szerzej znanej jako Lanberry, oraz rodzeństwa Katarzyny i Jacka Sienkiewicz tworzących zespół Kwiat Jabłoni. Prezydent Elbląga, Michał Missan, wyraził przekonanie, że w niedzielę na koncertach tych artystów pojawi się nawet do 10 tysięcy widzów.

Planowane są również dodatkowe atrakcje dla mieszkańców miasta. Na placu przy katedrze zostanie utworzona strefa koncertowa, ale organizatorzy przewidzieli jeszcze więcej. Wkrótce na terenie Starego Miasta pojawi się koło widokowe, a w Bibliotece Elbląskiej i muzeum zostaną udostępnione strefy dla dzieci i seniorów. Ponadto odbędą się zawody Iron Hand, podczas których uczestnicy będą przechodzić po linie nad rzeką Elbląg używając jedynie rąk. Dodatkowo w Ratuszu Staromiejskim zaplanowano bal przebierańców dla dzieci – informuje Piotr Kowal, dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Prezydent miasta zamierza wprowadzić bezpłatną komunikację miejską na czas Dni Elbląga – od piątku do niedzieli – co ma ułatwić mieszkańcom dotarcie na miejsce imprezy. Koszt tegorocznych Dni Elbląga to ponad 600 tys. zł, z czego 150 tys. zł pochodzi ze środków zewnętrznych.

Sezon imprezowy w Elblągu rozpocznie się 18 maja Europejską Nocą Muzeów, podczas której udział wezmą: Biblioteka Elbląska, Centrum Sztuki Galeria EL i Muzeum Archeologiczno-Historyczne. 24 maja o godzinie 14 na placu Kazimierza Jagiellończyka rozpocznie się Europejski Piknik Rodzinny, obchodzony z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej.

1 czerwca, z okazji Dnia Dziecka, najmłodsi mieszkańcy Elbląga będą mogli świętować w Parku Dolinka od godziny 14 do godziny 19. W tym samym dniu rozpocznie się rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski – akcji społecznej promującej poruszanie się rowerami, która potrwa do końca czerwca. Z kolei 9 czerwca zaplanowany jest 15. Elbląski Bieg Piekarczyka.

W dniach od 14 do 16 czerwca odbędzie się szósta edycja Elbląskiego Święta Muzyki, a głównym punktem tego wydarzenia będą niedzielne koncerty na Starym Mieście – informuje Wojtek Minkiewicz ze Stowarzyszenia Kulturalne Co Jest?.