Czy warto inwestować w nieruchomości za granicą

Inwestycje w nieruchomości wydają się być jednym z pewniejszych sposobów ulokowania naszych pieniędzy. Szczególnie w ostatnich latach wiele osób decyduje się zainwestować swoje pieniądze w nieruchomości takie jak mieszkania czy apartamenty. Mogą to być obiekty kupione dla siebie, z myślą o zamieszkaniu w nich, jak i obiekty, które będziemy wynajmować innym osobom. niezależnie od celu ich zakupu, zainteresowanie rynkiem nieruchomości jest naprawdę duże. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiła się możliwość inwestowania w nieruchomości za granicą, przede wszystkim w miejscowościach turystycznych. Czy jest to opłacalne?

Inwestycje za granicą

Na polskim ryku pojawiło się dość dużo firm, które oferują pośrednictwo w zakupie nieruchomości w miejscach takich jak chociażby Bułgaria, czy Turcja. Nie da się ukryć, że miejsca te, szczególnie miejscowości turystyczne, w których znajdziemy w większości apartamentowce i hotele, cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów. Jak proces taki przebiega w praktyce i czy jest on opłacalny? Trudno uogólniać, jednak z reguły jest to opłacalne przedsięwzięcie, jeśli tylko pamiętamy o kilku istotnych kwestiach, o których powiemy dalej. Plus jest taki, że możemy spędzać w swoim apartamencie tyle czasu ile chcemy, a przez resztę sezonu możemy go wynajmować. Wszystkim zajmuje się zazwyczaj biuro pośredniczące, które pobiera za to określoną opłatę.

O czym pamiętać

Istotną kwestią, o której musimy pamiętać, jest fakt, że zakup mieszkania w apartamentowcu wiąże się z koniecznością uiszczania rocznej opłaty. Zawiera ona między innymi opiekę nad apartamentem, usługi serwisowe oraz utrzymanie powierzchni wspólnej. Wysokość opłaty oraz to co jest w niej zawarte będzie zależało od konkretnego hotelu, warto więc zapoznać się ze szczegółami jeszcze przed podpisaniem umowy. Zazwyczaj warto unikać pojedynczych domków, które w przypadku silnych deszczów mogą ulec szkodzie i podtopieniu. Dobrym pomysłem jest natomiast inwestycja w apartamenty w większym obiekcie, przy czym warto przyjrzeć się wcześniej obiektom wykonanym przez tego samego dewelopera oraz ich standardowi.