Aukcja historycznej kamienicy: miasto Elbląg oczekuje ponad 3,5 mln zł za zabytkowy budynek

Na przestrzeni ostatnich trzech lat, zabytkowa kamienica usytuowana przy ul. Garbary 30 w Elblągu pozostawała niezamieszkana. W 2020 r., nieruchomość ta przeszła na własność miasta, które w zamian oddało budynek przy ul. Czerniakowskiej. Tym razem, decyzją miasta, obiekt jest wystawiony na sprzedaż za kwotę wywoławczą przekraczającą 3,5 mln zł.

Prezydent Elbląga ogłosił przetarg na sprzedaż tejże nieruchomości przy ulicy Garbary. Obiekt jest zaopatrzony w budynek biurowy i jest chroniony jako zabytek wpisany do rejestru konserwatora zabytków.

Kamienica, którą cechuje eklektyzm z dominującymi elementami neobarokowymi, została wzniesiona w drugiej połowie XIX wieku. Jest to budynek trzykondygnacyjny, częściowo podpiwniczony, z użytkowym poddaszem wykonanym w technologii tradycyjnej. Całkowita powierzchnia użytkowa wynosi 906,11 m2, natomiast powierzchnia zabudowy to 321 m2.

Według informacji udzielonych przez miasto, a zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 24 czerwca 2010 roku dotyczącą modyfikacji wybranych fragmentów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta w Elblągu, nieruchomość znajduje się w jednostce MU2.2 MU/KP. Jej głównym przeznaczeniem jest funkcja mieszkalna oraz powiązane z nią funkcje usług publicznych i niepublicznych o niewielkim natężeniu, zwłaszcza te związane z handlem, gastronomią i biurami.

Szacunkowa cena wywoławcza nieruchomości to 3 mln 565 tys. zł, gdzie wartość gruntu wynosi 139 tys. zł, a wartość budynku to ponad 3,4 mln zł. Przetarg odbędzie się 24 czerwca.

W kontekście historycznym, budynek przy ul. Garbary 30, gdzie kiedyś mieścił się elbląski oddział Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie, wraz z mieszkaniem przy ul. Pocztowej 3 został zakupiony przez miasto od Skarbu Państwa za symboliczną złotówkę plus VAT. Była to transakcja wiązana, gdyż jednocześnie miasto sprzedało za tę samą cenę budynek przy ul. Czerniakowskiej 12, w którym obecnie znajduje się internat Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Uchwałę dotyczącą tej operacji Rada Miejska w Elblągu przyjęła w 2020 roku.