Aresztowanie 23-latka podejrzanego o posiadanie i produkcję narkotyków

Sąd postanowił aresztować na okres trzech miesięcy młodego mężczyznę, który miał przy sobie duże ilości substancji psychotropowych oraz sprzęt do ich produkcji. Jest to kolejny rozdział sprawy związanej z ulicą Niską.

O działaniach służb na ulicy Niskiej informowaliśmy już w poniedziałek. W wyniku rewizji jednego z garaży znaleziono substancje chemiczne, które prawdopodobnie były wykorzystywane do produkcji nielegalnych środków odurzających. Policja podała do wiadomości publicznej, że zatrzymała młodą osobę związaną z tą sprawą.

Teraz wiadomo, że chodziło o 23-latka, u którego odkryto ponad 1 kg mefedronu – nielegalnej substancji psychotropowej o działaniu porównywalnym do amfetaminy czy ecstasy.

Sławomir Karmowski, prokurator rejonowy w Elblągu, poinformował, że mężczyźnie zostały przedstawione dwa zarzuty: posiadanie dużej ilości nielegalnych substancji psychotropowych, za co grozi kara od roku do nawet 10 lat pozbawienia wolności, oraz posiadanie sprzętu mogącego służyć do ich produkcji. Prokuratura wystosowała wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego, na co sąd przystał, decydując o trzymiesięcznym areszcie.

Jeden z policjantów powiedział nam, że nie jest wykluczone dokonanie kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Mefedron to substancja o działaniu psychoaktywnym, która może prowadzić do poważnych skutków ubocznych, szczególnie jeśli jest stosowana w dużych dawkach lub w połączeniu z alkoholem i innymi stymulantami. Na rynek wprowadziła go izraelska firma produkująca dopalacze. W 2009 roku w Wielkiej Brytanii uzyskał status czwartego najpopularniejszego narkotyku ulicznego, a w Polsce pojawił się mniej więcej w tym samym czasie. Od 2010 roku jego posiadanie i handel nim są nielegalne.