Aqua aerobik – forma aktywności fizycznej podbijająca serca miłośników fitnessu

Z połączenia elementów pływania, tradycyjnych ćwiczeń fitness oraz gimnastyki korekcyjnej narodził się aqua aerobik. Zyskał on popularność w końcówce lat 80. w Stanach Zjednoczonych i od tamtej pory zdobywa coraz większe grono zwolenników na całym globie. Praktyka aqua aerobiku zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji, które są częstym zjawiskiem w tradycyjnym aerobiku, dzięki temu, że ćwiczenia odbywają się w środowisku wodnym. Woda absorbuje ciężar ciała, dzięki czemu stawy i kręgosłup nie są nadmiernie obciążane.

Właśnie z tego względu, aqua aerobik jest szczególnie polecany dla osób otyłych, starszych, kobiet w ciąży oraz dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą uprawiać innych form aktywności fizycznej. Jest to idealne rozwiązanie dla osób pragnących rozpocząć swoją przygodę z ćwiczeniami, ale nie posiadających jeszcze odpowiedniej kondycji. Mimo angażowania wielu grup mięśniowych, treningi te nie są tak męczące jak inne formy aktywności fizycznej.

Aqua aerobik jest często stosowany jako jedna z metod rehabilitacji u osób borykających się z różnego rodzaju kontuzjami. Regularne ćwiczenia tego typu pozwalają na wyszczuplenie sylwetki, redukcję zbędnych kilogramów oraz umożliwiają wyrzeźbienie mięśni. Dodatkowo, zajęcia te są skutecznym sprzymierzeńcem w walce z cellulitem – już po miesiącu regularnych treningów widoczna jest znaczna poprawa stanu skóry. Ale aqua aerobik to nie tylko praca nad sylwetką – to także doskonała forma relaksu i odprężenia.

Jedną z wielu zalet aqua aerobiku jest możliwość jego uprawiania przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne. W większych miastach łatwo znaleźć ośrodek z basenem oferujący takie zajęcia. Co więcej, jest to również niedroga forma aktywności fizycznej – jedyne co należy nabyć to odpowiedni strój kąpielowy, czepek na basen oraz karnet na zajęcia. Wszelkie potrzebne przyrządy zapewnia ośrodek.