Rezydenci Elbląga apelują o przestrzeń dla działań społeczno-kulturalnych w dzielnicy Zatorze

Mieszkańcy elbląskiej dzielnicy Zatorze wystosowali list do swojego radnego z prośbą o wyznaczenie terenu przeznaczonego do realizacji działań socjalnych i kulturalnych. Wiceprezydent miasta, Piotr Kowal, podczas sesji Komisji ds. Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Miasta zasugerował możliwość adaptacji opuszczonego budynku po Gimnazjum nr 7. Tymczasem, elbląski oddział PSONI (Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną) ma plany zmienienia tego obiektu w przestrzeń dedykowaną osobom niepełnosprawnym.

Planowane jest zamknięcie filii Biblioteki Elbląskiej na Zatorze, co oznacza, że lokalna społeczność utraci miejsce mogące służyć jako centrum aktywności społeczno-kulturalnej. Zarząd biblioteki twierdzi, że konieczność zamknięcia tej placówki wynika z jej stanu technicznego i braku możliwości dostosowania go do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przez wiele lat nie udało się znaleźć innego lokalu, który mógłby zastąpić obecną filię. W związku z tym, zdecydowano o jej zamknięciu i zastąpieniu książkomatem. Podobna sytuacja dotyczy filii biblioteki przy ulicy Brzeskiej.

Podczas wtorkowej sesji Komisji ds. Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Miasta, radny Kamil Zdziech (PiS) przedstawił list od mieszkańców Zatorza. W liście tym apelowali o utworzenie miejsca w ich dzielnicy przeznaczonego do realizacji działań na rzecz społeczności lokalnej.

Dyrektor Biblioteki Elbląskiej, Jacek Nowiński, podkreślił, że kluczowym elementem jest znalezienie odpowiednio dużego lokalu. Piotr Kowal, wiceprezydent Elbląga, zaproponował adaptację budynku po Gimnazjum nr 7, który aktualnie jest pusty. – Musimy ocenić koszty takiego przedsięwzięcia – komentował. – Chcielibyśmy, aby w każdej dzielnicy miasta znajdowało się miejsce, gdzie można by pozostawić dziecko pod opieką lub gdzie mogłyby być organizowane zajęcia dla seniorów.

List mieszkańców zostanie prawdopodobnie przekazany do Departamentu Kultury i Organizacji Imprez. Jednakże pojawiają się pytania dotyczące budynku po Gimnazjum nr 7. Według naszych źródeł, elbląski oddział PSONI planuje zaadaptować ten budynek na potrzeby osób z niepełnosprawnościami i prowadzić tam swoje zajęcia. Wynajmują go od miasta od dwóch lat, co wcześniej wspomnieliśmy. Wysyłamy pytania do ratusza w celu wyjaśnienia tej kwestii.