Co dalej z opuszczonymi zabudowaniami po Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym?

Dyrekcja okręgu Elbląg opracowała propozycję dotyczącą terenów oraz budynków, które zostały po zamkniętym przez nich w sierpniu poprzedniego roku Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kamionku Wielkim (gm. Tolkmicko). Boisko typu Orlik, które stanowi część tej własności, ma być przekazane miastu Tolkmicko bez odstępstwa. Zgodnie z informacjami od Ministerstwa Obrony Narodowej, na chwilę obecną nie są zainteresowani kupnem terenu po ośrodku.

Zamknięcie placówki

Okręg Elbląg na koniec sierpnia zeszłego roku podjął decyzję o zamknięciu Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim. Była to instytucja całodobowa, skupiająca się na resocjalizacji i edukacji chłopców pomiędzy 12 a 18 rokiem życia, którzy potrzebowali specjalnej troski ze względu na ich niedostosowanie społeczne. Przez lata ilość wychowanków w ośrodku spadała. W roku 2021 przebywało tam 31 wychowanków, co stanowiło około 35% potencjalnej pojemności instytucji. Zarząd powiatu Elbląg ostatecznie zdecydował o jej zamknięciu.

3 lipca byliśmy pierwszymi, którzy poinformowali, że Ministerstwo Obrony Narodowej mogło być zainteresowane kupnem terenu po MOW w Kamionku Wielkim. – Dyrekcja powiatu rozpatrzyła wniosek od wojewody warmińsko-mazurskiego dotyczący wykorzystania infrastruktury z terenu powiatu elbląskiego do celów treningowych wojska i wyraziła zgodę na użycie dwóch budynków przeznaczonych na sprzedaż – budynku po Domu Pomocy Społecznej w Rangórach oraz budynków po Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kamionku Wielkim. Dyrekcja również rozpatrzyła prośbę Cezarego Tomczyka dotyczącą wykorzystania terenu pod budowę obronną na wschodniej flance NATO – mówił podczas sesji Rady Powiatu w Elblągu starosta elbląski Maciej Romanowski.

Wojsko wybrało Stawigudę

Ministerstwo Obrony Narodowej w odpowiedzi na nasze pytania poinformowało, że nie jest zainteresowane terenami po MOW. – Budynki po MOW w Kamionku Wielkim nie były przedmiotem porozumień z resortem, nie były również, do chwili obecnej, przedmiotem analiz ani rekonesansów. W liście ministra z 12 czerwca br. skierowanego do starostów powiatów przygranicznych, poinformował on starostów, iż wszelkie sprawy związane z możliwością wykorzystania gruntów niebędących własnością Skarbu Państwa, będą załatwiane przez Siły Zbrojne RP wyłącznie w porozumieniu z uprawnionymi przedstawicielami organów administracji rządowej lub samorządowej. Poinformowaliśmy także, że pismem z 19 czerwca br. wojewoda warmińsko-mazurski przesłał propozycję zagospodarowania terenu pod cel inwestycyjny w gminie Stawiguda, które są obecnie przedmiotem uzgodnień wewnątrzresortowych – poinformowało nas biuro Ministerstwo Obrony Narodowej.

Orlik za darmo dla młodzieży

Były MOW to sześć budynków o łącznej powierzchni ponad 2,8 tys. m kw. – Część tych terenów przejął Zakład Aktywności Zawodowej, czyli nasz jednostka organizacyjna, która na tym terenie funkcjonuje. Dokonaliśmy podziału geodezyjnego terenu po MOW. Część terenu chcemy przekazać bezpłatnie gminie Tolkmicko, a dokładniej boisko Orlik, przepompownię i udział w działce, która jest drogą dojazdową do tego obiektu. Pozostałe dwie działki, na których był MOW, mają być przeznaczone do sprzedaży – mówi Ryszard Zając, wicestarosta elbląski.