Seniorce z Ostródy oszuści wyłudzili ponad 17.000 złotych pod pretekstem inwestycji

Staruszka w wieku 79 lat, padła ofiarą przestępców, którzy za pomocą podstępnej oferty inwestycyjnej wyłudzili od niej ponad 17.000 złotych. Policja ostrzega mieszkańców przed tego typu fałszywymi propozycjami inwestowania swoich oszczędności.

We wtorkowe popołudnie 11.06.2024 około godziny 16:00, jednostkę policji w Ostródzie odwiedziła zrozpaczona pani, informując o tym, że stała się ofiarą kradzieży na olbrzymią kwotę przekraczającą 17.000 złotych. Szczegółowe relacje ofiary wskazują, że jej problem rozpoczął się kilka miesięcy wcześniej, w lutym tego roku, kiedy natrafiła na atrakcyjną ofertę inwestycyjną. Po kliknięciu w link do oferty nawiązała rozmowę z osobą twierdzącą, że jest profesjonalnym maklerem giełdowym obiecującym szybki zwrot inwestycji. Niestety przekonała się o bezwartościowości tej oferty.

Stratę swoich oszczędności kobiecie zajęło nieco ponad trzy miesiące. W ciągu tego okresu, kierując się wskazówkami otrzymanymi telefonicznie od oszustów, wykonywała różne czynności. Na początku, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia, kliknęła w link, który przysłali jej przestępcy i zainstalowała program umożliwiający im zdalny dostęp do jej telefonu. Później wielokrotnie logowała się na swoje konto bankowe i potwierdzała przelewy za pomocą kodów BLIK. Wykonywała także tradycyjne przelewy na numery kont podane przez oszustów.

Służby policyjne apelują do społeczeństwa o ostrożność! Przy rozmowach telefonicznych z nieznajomymi, niezwykle ważne jest utrzymanie czujności i sprawdzanie prawdziwości otrzymanych informacji. Oszuści często namawiają ofiary do instalacji oprogramowania umożliwiającego zdalny dostęp do komputera oraz do zalogowania się na konto bankowe. Jeśli osoba podająca się za „doradcę” prosi o instalację jakiegokolwiek programu, to jest to jasny sygnał, że mamy do czynienia z przestępcą!