Odwołanie dyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu – Lech Trawicki zamierza walczyć o swoje dobre imię

Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, podjął decyzję o odwołaniu Lecha Trawickiego z pozycji dyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Wyraził swoje przekonanie, że Trawicki nie jest odpowiedni do pełnienia tej funkcji ze względu na poważne naruszenia dyscypliny finansowej i brak nadzoru dyrektorskiego. Trawicki nie zgadza się z tymi zarzutami i zapowiada walkę o ochronę swojego dobrego imienia na drodze sądowej.

Informacje o odwołaniu Trawickiego zostały ogłoszone przez prezydenta Wróblewskiego 27 lutego. Zaznaczył on, że proces odwołania rozpoczął się 26 lutego, kiedy to wysłał oficjalne powiadomienie o zwolnieniu pocztą, zgodnie z przepisami prawa. Wróblewski podkreślał, że nie jest to zwolnienie na podstawie postępowania dyscyplinarnego.

Obecnie Trawicki korzysta ze zwolnienia lekarskiego. Po jego zakończeniu rozpocznie się trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy.

Kłopoty z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu zaczęły się kilka miesięcy temu, kiedy kontrola wewnętrzna odkryła braki w funduszach muzeum. Sprawa stała się głośna na początku lutego, kiedy media dowiedziały się o problemie. Prokuratura Rejonowa w Elblągu podjęła śledztwo, a ratusz przeprowadził dodatkową kontrolę instytucji. Trawicki, mówiąc w wywiadzie dla jednego z lokalnych portali, zasugerował napięte stosunki z miastem. Dziś zostało ogłoszone, że nie jest już dyrektorem muzeum.