Kręgi przestępcze taranujące jubilerki w Polsce i Niemczech – 29 oskarżonych

Zdarzały się przypadki, gdzie grupa przestępcza wykorzystując pojazdy do taranowania witryn, zajmowała się kradzieżą z salonów jubilerskich rozmieszczonych zarówno na terenie Polski jak i Niemiec. Jeden z incydentów miał miejsce w mieście Elbląg. Proces sądowy nad 29-osobową grupą oskarżonych ma się odbyć w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, gdzie wpłynął już akt oskarżenia.

W gminie Tolkmicko miały miejsce pierwsze aresztowania związane z tą sprawą, a dokładnie dwa lata temu. Sześciu mężczyzn zostało zatrzymanych podczas realizacji przestępczego handlu z paserami. Udało się także odkryć broń, amunicję oraz odzyskać część skradzionych wcześniej kosztowności. Śledztwo pozwoliło ustalić, że te cenniejsze przedmioty pochodziły z włamania do salonu jubilerskiego znajdującego się w Lipsku, Niemcy.

Metoda działania tej zorganizowanej grupy przestępczej polegała na rabowaniu eksponatów z witryn różnych salonów poprzez rozbijanie ich ochrony za pomocą kradzionych samochodów. W wyniku śledztwa udało się ustalić, że przestępstwa tego typu miały miejsce dwukrotnie w salonach jubilerskich w Gdańsku, Koszalinie, Lublinie, Elblągu i Katowicach. Podobne sytuacje miały miejsce również na terenie Niemiec, m.in. we Frankfurcie nad Menem, Monachium, Lipsku oraz dwa razy w Hanowerze. Szacunkowa wartość utraconych kosztowności przekracza 5 milionów złotych.

Podczas trwającego śledztwa zatrzymano kolejnych członków tej grupy i odzyskano znaczną część skradzionych dóbr. W sumie, 29 podejrzanych oskarżono o popełnienie 170 przestępstw. Prokurator postawił zarzut działania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej dla 8 osób z tej grupy.

Za takie przestępstwa grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.