Braniewscy terytorialsi w akcji: Ćwiczenia obrony wybrzeża nad Zalewem Wiślanym

W ostatnim czasie żołnierze z 43 braniewskiego batalionu obrony pogranicza, będący częścią 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, uczestniczyli w intensywnym szkoleniu. Ćwiczenia te stanowiły element manewrów „Ognista Burza 25” i były kluczowe dla realizacji misji Obrony Terytorialnej, jaką jest wspieranie lokalnej społeczności oraz zabezpieczenie regionu w sytuacjach kryzysowych.

Kluczowa rola ochrony infrastruktury

W trakcie manewrów szczególną uwagę poświęcono ochronie strategicznych punktów infrastruktury. Żołnierze skupili się na zabezpieczeniu kluczowych obiektów, takich jak elewatory zbożowe i elektrownie wodne. Zadanie to jest niezwykle istotne, gdyż w przypadku sytuacji kryzysowej to właśnie Wojska Obrony Terytorialnej odpowiadają za ochronę takich miejsc.

Przygotowanie do działań bojowych

Szkolenie obejmowało również zaawansowane ćwiczenia bojowe. Terytorialsi z Braniewa przygotowywali stanowiska obserwacyjne oraz uczyli się obsługi radaru pola walki, który umożliwia dokładne śledzenie ruchów przeciwnika. Ćwiczenia były prowadzone w rejonie Zalewu Wiślanego, co pozwoliło na symulację operacji na przybrzeżnych terenach, w tym w okolicach portu.

Zakrojone na szeroką skalę manewry

„Ognista Burza 25” to jeden z elementów większej serii ćwiczeń znanych jako „Żelazny Obrońca 25”. W ramach tych manewrów współpracuje aż 30 tysięcy żołnierzy z Wojska Polskiego oraz sił sojuszniczych, co czyni je jednym z największych przedsięwzięć tego typu.