Żołnierze 16 PDZ Wielką Orkiestrę wesprą, ale nie w Elblągu

876
Wyświetleń

Portal naTemat.pl informuje o tym, że dolnośląscy żołnierze w tym roku nie wesprą Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy obawiając się konsekwencji ze strony nowych władz Ministerstwa Obrony Narodowej. W Elblągu również mundurowi WOŚP-owi nie pomogą. Jednak z całkiem innych przyczyn.

Portal naTemat.pl informuje, że dolnośląscy żołnierze nie włączą się w tym roku do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jak czytamy w gazecie:

„Na Dolnym Śląsku z kwesty dla WOŚP Owsiaka zrezygnowało kilka jednostek wojskowych. A to m.in.: 10. Brygada Kawalerii Pancernej im. gen. Maczka w Świętoszowie, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu, 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku. Dotąd chętnie zbierali pieniądze dla potrzebujących pomocy. Brak kontynuacji zastanawia, a decyzja jest tłumaczona np. innymi zobowiązaniami czy też brakiem umów z organizacjami społecznymi. Niezadowolone z odpowiedzi media są odsyłane po szczegóły do MON (…). Przedstawiciel wrocławskiego sztabu Ryszard Taraszczuk w rozmowie z „Wyborczą” potwierdza wcześniejszy, czynny udział wojska. Mówi, że nie wie, dlaczego w tym roku nie może liczyć na pomoc. Innym członkom Orkiestry wydaje się, że powodem jest strach przed konsekwencjami. – W tym roku otrzymali wyraźny rozkaz, że nie mogą się angażować. W ubiegłym tygodniu otrzymałam informację w tej sprawie – powiedziała „Wyborczej” Bogusława Petrecka, szefowa sztabu WOŚP w Kłodzku. Ministerstwo Obrony Narodowej nie odnosi się w żaden sposób do podobnych komentarzy.

Podczas ostatniego finału Orkiestrze w całej Polsce pomagało 900 żołnierzy – prowadzili swoje kwesty czy licytacje w sieci. Jerzy Owsiak podziękował im wtedy, pisząc: „Nie zrobilibyśmy takiego Finału, gdyby nie ogromna ilość ludzi, którzy wspierają nas nie tylko swoją wiedzą i możliwościami, ale którzy, reprezentując państwo polskie w sposób urzędowy, patrzą życzliwie na ten jeden dzień w roku”.

Żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, w wielu miejscowościach będą wspierali Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Jednak nie w samym Elblągu.

– Wsparcie z naszej strony na pewno będzie tam, gdzie mamy podpisane porozumienia ze sztabami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – mówi mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy dowódcy 16 PDZ. – W Elblągu takiego porozumienia nie mamy. Nie wiem dlaczego, nie było takiego zapotrzebowania ze strony WOŚP.

Jednocześnie major Tuszyński zdecydowanie zaprzeczył, aby Dywizja otrzymała z Ministerstwa Obrony Narodowej zakaz wspierania akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Przypomnijmy, że o konsekwencjach wspierania Orkiestry mówił poseł PiS Stanisław Pięta. – Jeżeli funkcjonariusz publiczny zaangażuje się w hecę WOŚP, niech nazajutrz składa raport o zwolnienie ze służby – pisał na Twitterze. Jeden z żołnierzy odpowiedział mu krótko: „Niech mnie pan w tyłek pocałuje”.

źródło: naTemat.pl

Żołnierze 16 PDZ Wielką Orkiestrę wesprą, ale nie w Elblągu

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>