Zatrucie metalami ciężkimi

1410
Wyświetleń

Zatrucie metalami ciężkimi najczęściej dotyczy osób, które mają z nimi kontakt w codziennej pracy. Jednak objawy zatrucia metalami ciężkimi mogą się pojawić także po spożyciu skażonej wody czy żywności, gdyż w tej także występują pierwiastki szkodliwe dla zdrowia.

Jakie są przyczyny i objawy zatrucia metalami ciężkimi?

Zatrucie metalami ciężkimi to stan chorobowy wywołany działaniem metali ciężkich. Do tej grupy zalicza się metale ciężkie w postaci mikroelementów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu (np. cynk, miedź, żelazo), oraz metale ciężkie zbędne dla procesów życiowych (np. kadm, ołów, rtęć i arsen). Metale ciężkie w postaci pierwiastków mineralnych powinny być dostarczane do organizmu w ściśle określonych ilościach, ponieważ zarówno ich niedobór, jak i nadmiar jest niekorzystny dla zdrowia.

Metale ciężkie mogą być u ludzi przyczyną zatruć ostrych i przewlekłych. Ostre zatrucia są najczęściej spowodowane narażeniem na duże dawki metali ciężkich. Zatrucie przewlekłe jest wynikiem powtarzalnego lub ciągłego narażenia na niskie stężenia metali ciężkich, prowadzącego do gromadzenia się toksycznej substancji w organizmie człowieka.

Natomiast dostanie się do organizmu człowieka takich metali, jak kadm, rtęć (a konkretnie rtęć metaliczna lub sole rtęciowe) czy ołów, nawet w niewielkich ilościach, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Są one bowiem bardzo toksyczne, a dodatkowo gromadzą się w organizmie, zwłaszcza w narządach miąższowych (np. wątroba, nerki), doprowadzając do ich uszkodzenia.

Zatrucie metalami ciężkimi może być związane z zanieczyszczeniem środowiska (gleby, wody, powietrza). Z zanieczyszczonego środowiska toksyczne związki dostają się do żywności – głównie ryb i roślin.
Metale ciężkie mogą przedostać się do organizmu człowieka z gleby, wody i powietrza poprzez układ oddechowy, pokarmowy oraz przez skórę.

Na zatrucie toksycznymi metalami ciężkimi najbardziej są narażone osoby, które mają zawodowy kontakt z tymi związkami, a więc pracownicy przemysłu chemicznego.

Skutki

Metale ciężkie gromadzą się w organizmie, zwłaszcza w wątrobie i nerkach, doprowadzając do ich uszkodzenia. Metale ciężkie mają też toksyczny wpływ na mózg, stąd często objawy ze strony układu nerwowego, takie jak, np. zaburzenia snu, upośledzenie koncentracji i pamięci, niedowłady, a nawet objawy przypominające choroby psychiczne. Metale ciężkie mogą też doprowadzić do odwapnienia kości zmiany w układzie kostnym, niepłodności, niekorzystnych zmian w układzie sercowo-naczyniowym, uszkodzenia płodu, a także do rozwoju nowotworów, np. kadm zwiększa ryzyko rozwoju zwłaszcza raka nerek i gruczołu krokowego, a arsen – skóry, płuc i wątroby.

Wiecej na: http://m.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/urazy-wypadki/zatrucie-metalami-ciezkimi-objawy-przyczyny-leczenie_44225.html

 

Zatrucie metalami ciężkimi

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>