Zamiany na ul. Płk. Dąbka. Przejście dla pieszych zostanie zlikwidowane. Co z przystankami?

2698
Wyświetleń

Miasto zmierza do przebudowy ul. Płk. Dąbka. Jednym z elementów tych zmian będzie likwidacja przejścia dla pieszych na wysokości ul. Uroczej. Radnym miejskim i mieszkańcom ten pomysł nie przypadł do gustu. Jednak wszystko wskazuje na to, że tak się wkrótce stanie.

Radni miejscy z komisji spraw społecznych już w ubiegłym roku byli zaniepokojeni planami remontu i reorganizacji ul. Płk. Dąbka. O całej sprawie dowiedzieli się z…mediów. Radnych zaniepokoił pomysł władz miasta, aby zlikwidować jedno z przejść dla pieszych, zlokalizowanego przy ul. Płk. Dąbka, na wysokości ul. Uroczej.

– Miasto powinno być przyjazne nie tylko dla kierowców ale przede wszystkim dla pieszych. W wielu miastach na prośbę mieszkańców przywracane są przejścia dla pieszych nawet przez ruchliwe ulice. Chciałbym, aby w tej sytuacji również wypowiedzieli się mieszkańcy zwłaszcza z okolicznych budynków – mówił radny Robert Turlej.

Urzędnicy jednak podkreślają, że przejście nie jest bezpieczne. Nie ma tam sygnalizacji świetlnej oraz przecina je torowisko. Dodatkowo w tym miejscu dochodzi do wielu wypadków z udziałem pieszych. Musi więc zostać zlikwidowane.

Ratusz ogłosił właśnie przetarg na remont tej części ul. Płk. Dąbka.  Wyremontowane będą obie jezdnie ul. Dąbka od ul. Cichej do Królewieckiej i jezdnia wschodnia od ul. Cichej do Piłsudskiego, w sumie odcinek o długości 1,6 kilometra.

Miasto potwierdza, że przy okazji remontu zostanie zlikwidowane jedno z przejść dla pieszych.

- Decyzja została podjęta po przeprowadzonej analizie poziomu bezpieczeństwa i warunków ruchu, w tym pieszego, na etapie opracowywania dokumentacji projektowej . Na wysokości ul. Uroczej zostanie zlikwidowane przejście dla pieszych, zlikwidowana możliwość zawracania pojazdów, natomiast wybudowany zostanie prawoskręt przy jezdni zachodniej ułatwiający ruch pojazdów do nowego budynku sądu. Możliwość zawracania będzie wprowadzona na skrzyżowaniu ulic Płk. Dąbka–Brzozowa – informuje nas Łukasz Mierzejewski z biura prasowego prezydenta miasta.

Planowana jest również zmiana lokalizacji przystanków przy skrzyżowaniu z ul. Pionierską.

- Zatoka autobusowa po stronie jezdni zachodniej zostanie przeniesiona za skrzyżowanie (w kierunku ul. Brzozowej). Nowa zatoka zostanie zlokalizowana na wysokości ogrodzenia terenu ogrodnictwa – informuje Łukasz Mierzejewski.

Ratusz natomiast milczy w sprawie ewentualnego przemieszczenia przystanków tramwajowych.

- Likwidacja przejścia dla pieszych w mojej ocenie jest dużym błędem. Będzie to kolejne utrudnienie dla pieszych m.in. w dojściu do budynku nowego sądu, przedszkola czy przystanek autobusowy. Dodam, że po drugiej stronie ul. Płk. Dąbka vis a vis budynku nowego sądu powstał parking. W obecnej sytuacji wątpię, że klienci sądu będą tam parkowali. Warto dodać, że w wielu dużych miastach na wniosek mieszkańców przywracane są przejścia dla pieszych a te podziemne zastępowane są naziemnymi – komentuje radny Robert Turlej.

Zamiany na ul. Płk. Dąbka. Przejście dla pieszych zostanie zlikwidowane. Co z przystankami?

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>