Zadłużenie ZBK. Problem nie do rozwiązania?  Czy  to tylko  indolencja władz miasta?

1108
Wyświetleń

Ostatnie posiedzenie Komisji Finansowej Rady Miasta pokazuje to, co od wielu lat wiadomo już w Elblągu. Praktycznie żadna dotychczasowa władza nie ma żadnego konkretnego pomysłu, jak wyjść z zadłużenia Zarządu Budynków Komunalnych. ZBK, podobnie jak gospodarka mieszkaniowa tonie, a ratunku nie widać.

Teraz sytuacja wygląda tak. Władze miasta udają, że zależy im na eliminacji olbrzymiego zadłużenia ZBK. Kierownictwo ZBK udaje, że podejmuje działania, które zmierzają do zmniejszenia długu. Lokatorzy mieszkań komunalnych zaś wiedzą, że nawet jak nie zapłacą za mieszkanie, nic im nie można zrobić. Więc niektórzy nie płacą.

Przedstawiciele władz miasta wręcz przyznają, że nie mają środków na budowę czy tworzenie nowych mieszkań socjalnych. Eksmisja z zadłużonego lokalu jest więc fikcją. Ponieważ miasto, aby wyeksmitować dłużnika, musi zapewnić mu lokal zastępczy. Tego zaś miasto Elbląg zapewnić w dużej ilości nie jest w stanie.

Radni miejscy Jerzy Wcisła i Antoni Czyżyk na ostatnim posiedzeniu Komisji Finansowej proponowali, aby miasto rozważyło budowę kontenerów mieszkalnych dla najbardziej opornych dłużników. Tam mieliby być eksmitowani z zajmowanych mieszkań komunalnych. Nie jest to jednak rozwiązanie systemowe tego problemu ale raczej, jak radni sami wskazali, „bat na opornych dłużników”.

Polityka miasta zmierza więc w kierunku opracowywania odpowiedniego straszaka na dłużników, nie zaś do rozwiązania tego palącego problemu naszego miasta. Olbrzymie zadłużenie naszej gospodarki mieszkaniowej powoduje, że właściwie nie wykonuje się żadnych większych remontów substancji mieszkaniowej czy też budowy nowych mieszkań komunalnych w takiej ilości, aby dać choć cień szansy tym elblążanom, którzy na takie mieszkanie oczekują.

Zadłużenie ZBK powstawało latami, przy praktycznie biernej postawie kolejnych ekip rządzących miastem.  W ubiegłym roku zadłużenie ZBK dobiło do 64 mln. zł. Obecnie jest większe jeszcze o ponad 200 tys. zł.

Odpowiedzią Zarządu Budynków Komunalnych są restrykcyjne działania windykacyjne, wynajmowanie firm specjalizujących się w odzyskiwaniu długów, wpisywanie dłużników do rejestrów informacji gospodarczej. Programy oddłużeniowe, jak zawieranie ugód, rozkładanie zadłużenia na raty, odpracowywanie zadłużenia, na dłuższą metę nie rozwiązują problemu długów lokatorskich. Te, zaś ciągle rosnące, są już praktycznie nie do odzyskania. To dług istniejący tylko na papierze, w zestawieniach finansowych. Tych pieniędzy już po prostu nie ma i nie będzie.

Lokalni politycy nie mają żadnego pomysłu na wyjście z tego problemu. Jedyną realną propozycję w sprawie zadłużenia ZBK przedstawił podczas ostatniej kampanii samorządowej Edmund Szwed, bezpartyjny kandydat na urząd prezydenta miasta.

Dzisiaj  ZBK nie będąc zdolne do odzyskania tych pieniędzy,  straszy eksmisją,  która niczego nie rozwiązuje. Doprowadzić natomiast  może  do dramatów ludzkich oraz  dalszej degradacji wielu elbląskich rodzin – mówił na temat sytuacji w ZBK Edmund Szwed. – Zadłużenie lokatorskie w ZBK należy anulować. Pozwoli to przywrócić do aktywności zawodowej wielu elblążan oraz  zapobiec ewentualnym tragediom ludzkim. Dla osób, które dotychczas płaciły czynsz regularnie zagwarantuję w pierwszej kolejności możliwość otrzymania nowych mieszkań komunalnych, które powstaną w ilości ok. czterech  tysięcy  w ciągu mojej czteroletniej kadencji.

Edmund Szwed wskazuje, że aby ten projekt się udał, miasto musi,  na bazie Zarządu Budynków Komunalnych uruchomić  innowacyjny mechanizm  w postaci  nowej  formy organizacyjno – prawnej , który  pozwoli na  pozyskiwanie finansowania  budowy nowych mieszkań komunalnych a  dzisiaj  pracujących w  nim urzędników, zamienić w  zmotywowanych do efektywnej pracy pracowników .

Mechanizm pozwalający na takie rozwiązania,  jestem  gotów wprowadzić jednym aktem prawnym, przekształcając ZBK w podmiot gospodarczy działający na  podstawie KSH – mówi Edmund Szwed.

Zgodnie z Ustawą o Samorządzie Gminnym, samodzielne mieszkanie jest prawem każdego mieszkańca lokalnej społeczności i każdej rodziny. Polityka mieszkaniowa należy do najbardziej zaniedbanych dziedzin w Elblągu, co generuje ogromne szkody społeczne.

Zaspokojenie w Elblągu potrzeby posiadania własnego mieszkania, graniczy z cudem.

My, jesteśmy przekonani, że przy udziale dobrej woli gmin, można skutecznie uruchomić Program Komunalnego Budownictwa Mieszkaniowego, do czego gminy nie tylko są zobowiązane, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, ale co najważniejsze posiadają wszystkie niezbędne warunki i narzędzia do jego wykonania – przekonuje Edmund Szwed.

 

 

Zadłużenie ZBK. Problem nie do rozwiązania?  Czy  to tylko  indolencja władz miasta?

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>