Wzrasta liczba przestępstw przeciwko zwierzętom. W Elblągu działa specjalny psi detektyw

874
Wyświetleń

Jak wynika z najnowszego raportu MSWiA dotyczącego bezpieczeństwa w Polsce w 2015 r., liczba stwierdzonych przestępstw przeciwko zwierzętom rośnie od 2004 r., kiedy to policja stwierdziła ich ponad 990. W 2015 r. stwierdzono już 1859 przestępstw wobec zwierząt, czyli o 23,1 proc. więcej niż w roku 2014 r. (wówczas było ich 1501).

Z raportu MSWiA wynika, że w 2015 r. policja wszczęła 2229 postępowań przygotowawczych o przestępstwo z ustawy o ochronie zwierząt, co oznacza wzrost w stosunku do 2014 r. (2214).

W 2015 r. zarzuty popełnienia przestępstw z ustawy o ochronie zwierząt przedstawiono 705 podejrzanym, co oznacza spadek ich liczby o 13 proc. w porównaniu z 2014 r., kiedy to ustalono 818 podejrzanych.

Z kolei dyrekcja Generalna Lasów Państwowych w 2015 r. zanotowała 230 przypadków kłusownictwa. Oznacza to spadek w stosunku do roku poprzedniego o 19 proc. kiedy było ich 287.

– Przestępstwa wobec zwierząt można podzielić na dwie grupy. Pierwsza dotyczy celowego znęcania się nad zwierzętami. To są sytuacje, kiedy ludzie po prostu czerpią przyjemność z zadawania bólu zwierzętom. Druga natomiast wynika z zaniedbania. Tego typu zdarzeń jest zdecydowanie więcej – wskazuje Cezary Wyszyński z Fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt.

Podkreślił, że ostatnio zmienia się stosunek sądów do spraw związanych z przestępstwami wobec zwierząt. „Coraz częściej wobec osób podejrzanych o takie przestępstwa stosowany jest areszt” – powiedział Wyszyński.

Obecnie ustawa o ochronie praw zwierząt stanowi, że za zabicie lub znęcanie się nad zwierzęciem grozi do dwóch lat więzienia, a przypadku czynów popełnionych ze szczególnym okrucieństwem – do trzech lat.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zaostrzający kary za znęcanie się nad zwierzętami – do trzech lata więzienia ma wzrosnąć dopuszczalna kara za znęcanie się nad zwierzęciem, a w przypadku szczególnego okrucieństwa – do pięciu lat.

W Elblągu z przestępstwami przeciwko zwierzętom walczy jedna policjantka – młodszy aspirant Iga Sozoniuk.

Pracuje w elbląskiej Komendzie Policji już 10 lat. Jednak od dwóch lat, na własne zresztą życzenie, zajmuje się przestępstwami, które dotyczą zwierząt. Tych zaś, jak mówi policjantka przybywa, podobnie jak rośnie też świadomość obywateli, aby takie przypadki zgłaszać właśnie funkcjonariuszom.

Ostatnio, co niezmiernie cieszy Igę Sozoniuk, także sądy zaczęły do przestępstwa w stosunku do zwierząt podochodzić surowo. W efekcie pojawiają się już kary bezwzględnego więzienia dla osób, które zwierzęta zabijają.

O tym, że także w naszym mieście może dochodzić do naprawdę ogromnego okrucieństwa wobec zwierząt, świadczyć mogą trzy przypadki, które rozpracowywali elbląscy policjanci. Wszystkie miały miejsce w okresie od lipca do września 2016 r.

Więcej o działaniach elbląskiej policjantki tropiącej przestępców znęcających się nad zwierzętami można przeczytać tu: http://fakty.elblag.pl/psi-detektyw-w-elblaskiej-policji-to-ona-tropi-tych-ktorzy-katuja-zwierzeta/

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
Fot. Dawid Araszewski

Wzrasta liczba przestępstw przeciwko zwierzętom. W Elblągu działa specjalny psi detektyw

O Autorze
-

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>