To skandal! W tramwaju nie chcą wysunąć platformy dla niepełnosprawnych bo „ się zatnie”

2426
Wyświetleń

Nasz Czytelnik, niepełnosprawny elblążanin poruszający się przy pomocy specjalnego chodzika, miał problem z wejściem do tramwaju. Motornicza nie chciała wysunąć specjalnej platformy, ponieważ ta „ma się zacinać”. Warto dodać, że mamy w naszym taborze pojazdy przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Jak widać jedynie w teorii.

Po co budujemy kolejne trakcje tramwajowe i kupujemy nowe wagony do elbląskiego taboru, skoro później osoby niepełnosprawne nie mogą skorzystać z tego, jedynego przygotowanego dla nich środka transportu komunikacji miejskiej?

Nasz Czytelnik, Mirosław, przesłał nam zapis rozmowy z prowadzącą jeden z elbląskich tramwajów. Niepełnosprawny mężczyzna, poruszający się przy pomocy specjalnego chodzika, prosił o wysunięcie specjalnej platformy, by mógł dostać się do pojazdu. Kobieta jednak…odmówiła, ponieważ jak argumentowała platforma się zacina i tramwaj nie będzie mógł jechać. Nasz Czytelnik dodaje, że nie jest to odosobniony przypadek.

- To wydarzyło 2 lutego 2018 linia numer 3 z platformą dla wózków, godz.  10:40. Trasa Obrońców Pokoju – Batorego w kierunku Ogólnej. Oto efekt zapewnień Pana rzecznika ZKM, że platformy dla osób niepełnosprawnych są sprawne i były czyszczone. Jako osoba niepełnosprawna z pierwszą grupą poruszająca się przy chodziku czterokołowym zmagam się na co dzień z takim stanem rzeczy, czyli z brakiem uprzejmości motorniczych elbląskich tramwajów. Zapis audio został dokonany po telefonicznej rozmowie z panem rzecznikiem Michałem Góreckim ZKM Elbląg i zgłoszeniem nie wysuwania platformy przez motorniczych na linii numer 3, niskopodłogowy skład. Podobno interweniował i uzyskał zapewnienie iż obsługa techniczna zareagowała na występujący problem, zapis audio jasno wyjaśnia stan techniczni składu linii nr 3 z platformą i ogólną niechęć do udzielania pomocy – informuje nas nasz Czytelnik.

W tej sprawie zwrócimy się do Zarządu Komunikacji Miejskiej o wyjaśnienie tej bulwersującej sprawy.

fot. zdjęcie poglądowe.

To skandal! W tramwaju nie chcą wysunąć platformy dla niepełnosprawnych bo „ się zatnie”

O Autorze
-

4 komentarzy

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 • Human
  Odpowiedz

  Kojarzę tego Pana z chodzikiem nie chce pomocy od pasażerów wchodzących do tramwaju tylko czeka aż Motorniczy wyjdzie i mu pomoże szuka pretekstu żeby ich obwiniać za brak pomocy itp. To skandal za zachowanie tego Pana !

 • M.J
  Odpowiedz

  Pasażerowie nie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo w środkach komunikacji miejskiej
  odpowiedzialność ponosi przewoźnik. To w kwestii przewoźnika leży zabezpieczenie możliwości korzystania z usług i bezpieczne dotarcie osoby niepełnosprawnej, to taki sam obywatel jak inni i ma do tego prawo aż ma odwagę walczyć o to co mu się słusznie należy w DEMOKRATYCZNYM KRAJU to tylko trzeba ubolewać nad niską świadomością osób poszczególnych obywateli

 • Alice
  Odpowiedz

  Głodny sytego nigdy nie zrozumie! Jest Pan sprawny, więc nie ma Pan pojęcia o taaaakich niedogodnościach dla tych ludzi i serwowanym im na okrągło torze przeszkód. Byłam nie raz świadkiem, jak motorniczy udawali, że w ogóle nie widzą takich osób, bo ciepło w kabince i ruszyć czterech liter kierującym tramwajem nie chce się ruszyć i niepełnosprawny musiał czekać na następny tramwaj. A co, gdy -20° za oknem??? Każde 5 minut w bezruchu takim ludziom dłuży się jak godzina!
  Czas nagrywać takie akcje kamerą przez poszkodowane przez los osoby i dostarczać namacalnych dowodów, żeby zamknął Pan dziób, wczuł się w ich sytuację życiową, a wtedy Pan będzie inaczej ćwierkał i skandaliczne zachowanie przerzuci na wywołujących tego typu reakcje ludzi, którzy są egoistyczni, beztroscy i niewyrozumiali – czyli motorniczych…