To niesamowite. Ta restauracja w Elblągu funkcjonuje już ponad 200 lat

9744
Wyświetleń

Ta restauracja to prawdziwy ewenement w naszym mieście. Warto wiedzieć, że praktycznie funkcjonuje nieprzerwanie od ponad 200 lat. Kto z nas nie zna Restauracji „Myśliwska” w Parku Bażantarnia? Teraz jednak warto spojrzeć na to miejsce, jak na zabytek.

Restauracja Myśliwska mieści się w zabytkowym budynku z 1811 roku, który od samego początku pełnił funkcję restauracji. Usytuowana w bażantarni, 200 lat temu zapoczątkowała tworzenie się  parku miejskiego. Restauracja Myśliwska dawniej zwana „Ptasi  Śpiew” (Vogelsang) przetrwała epoki,  wojny, zmiany granic, pożary, aż do dziś. W  latach ’70 i ’80 XX w. przeżywała swój kolejny rozkwit, była jednym z nielicznych miejsc gdzie elblążanie mogli spędzać wolny czas w towarzystwie znajomych i rodziny, rozkoszując się dobrą kuchnią i muzyką.

W latach 1810-11 August Abbeg wybudował karczmę, która funkcjonuje dziś jako Restauracja Myśliwska. Ciekawostką jest to, że wówczas powstała również druga restauracja (pod nazwą Thumberg) na Górze Chrobrego (Krucza), jednak w latach 50. XX wieku została ostatecznie rozebrana.

Miejsce to od samego początku było niezwykle popularne wśród elblążan, a kursujące w kierunku lasu tramwaje, jeszcze przed 1945 rokiem dojeżdżały niemal pod drzwi restauracji.

– Obok restauracji urządzono kamienne tarasy, okolone dębami i bukami. Siedzący na nich mogli podziwiać organizowane rokrocznie na Zielone Światki w pawilonie muzycznym występy chóru Elbląskiego Towarzystwa Śpiewaczego oraz orkiestry dyrygowanej przez prof. Karla Strengera — opowiadał na łamach Dziennika Elbląskiego Lech Słodownik, elbląski historyk. – Również po drugiej wojnie światowej elblążanie bardzo szybko przypomnieli sobie o zaniedbanym lesie. Członkowie PTTK „Delta”, wspólnie z harcerzami i elewami z Podoficerskiej Szkoły Zawodowej uprzątnęli park, który na powrót stał się ulubionym miejscem elblążan, a wraz z nim i restauracja Myśliwska, która przetrwała wojnę. W czasach PRL-u mieszkańcy ponownie zaczęli tu bywać.

Któż z nas nie zna Restauracji „Myśliwska” w Parku Bażantarnia. Teraz jednak, jeśli odwiedzicie to miejsce w ramach niedzielnego obiadu, warto pamiętać, że to miejsce, to kawałek naszej, lokalnej historii.

To niesamowite. Ta restauracja w Elblągu funkcjonuje już ponad 200 lat

O Autorze
-

1 komentarz

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>