Ten wyrok może być bardzo ważny! Media interesują się sprawą z Elbląga

2318
Wyświetleń

Do tej pory wydawało się, że to mało znacząca sprawa –konflikt pomiędzy działaczem partii Razem Robertem Kolińskim a członkiem ONR Jackiem Gierwatowskim. Poszło o niezbyt przychylne komentarze zamieszczane przez Kolińskiego w internecie  pod adresem Obozu Narodowo Radykalnego. Jednak teraz sprawy elbląskie nabrały ogólnopolskiej dynamiki.

Wszystko przez reporterów TVN, którzy pokazali w reportażu jak tzw. środowiska narodowe, głównie spod szyldu ONR promują ideologię nazistowską – w tym celebrację urodzin Adolfa Hitlera. Ideologię dodajmy zbrodniczą, która jest przez polskie prawo zakazana. Po tym materiale w Polsce zawrzało, a organy ścigania zaczęły pierwsze zatrzymania osób, które są podejrzewane o propagowanie ideologii faszystowskiej.

W tym kontekście nagle media ogólnopolskie zainteresowały się toczącym się już procesem w elbląskim sądzie. Jacek Gierwatowski, działacz Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci oraz ONR poczuł się urażony komentarzami, które w Internecie zamieszczał działacz partii Razem, Robert Koliński. Członkowie tej formacji politycznej nie podobało się, że w Elblągu ONR współorganizowało ostatnio kilka uroczystości patriotycznych. Razem chciało, aby Urząd Miejski w Elblągu reagował i nie pozwalał na wydarzenia z udziałem Obozu Narodowo Radykalnego w naszym mieście.

Sprawa, która trafiła do sądu na wiosnę ubiegłego roku, została pierwotnie umorzona w czerwcu 2016 roku. Wtedy sąd uznał, że lewicowy działacz miał prawo do takiej opinii, a jego stanowisko nie wykraczało poza standardy portali społecznościowych.

Jak informuje gdańskie wydanie „Gazety Wyborczej”, Koliński miał w komentarzach na Facebooku krytycznie nazywać ONR i Elbląski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W ocenie działacza partii Razem to wydarzenie organizowały grupy „w sposób jawny odwołujące się do swych przedwojennych, faszystowskich, antysemickich, rasistowskich i ksenofobicznych korzeni”.

Taka opinia nie spodobała się Jackowi Gierwatowskiemu, miejscowemu działaczowi ONR oraz współzałożycielowi stowarzyszenia Elbląscy Patrioci. Wniósł on do sądu prywatny akt oskarżenia, a po decyzji o umorzeniu postępowania zgłosił zażalenie. Zostało ono rozpatrzone pozytywnie – sprawa wróciła do pierwszej instancji. Gierwatowski podkreślił na rozprawie, że zarówno on jak i „inni polscy patrioci” są regularnie szkalowani przez Kolińskiego. Jego zdaniem miało to wpływ na niską frekwencję podczas Elbląskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych.

W odpowiedzi działacz partii Razem powiedział, że jego opinie są tylko stwierdzeniem odwoływania się przez ONR do przedwojennego dziedzictwa.

Ten wyrok, który prawdopodobnie zapadnie w lutym br. w elbląskim sądzie jest bardzo ważny. Sąd będzie tu bowiem rozstrzygał, czy lewicowy aktywista obraził ONR, pisząc o jego faszystowskich, ksenofobicznych i antysemickich korzeniach. Tym samym niejako potwierdzi lub odrzuci twierdzenie o związkach ONR z ideologią faszystowską.

Źródło: TVN24/Gazeta Wyborcza
fot.archiwum

Ten wyrok może być bardzo ważny! Media interesują się sprawą z Elbląga

O Autorze
-

2 komentarzy

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  • Wikto
    Odpowiedz

    Najwyższy czas wziąć się za partie Razem, której działacze jawnie przyznają się do wyznawania przez nich zbrodniczej i krwawej totalitarnej ideologii komunizmu, przez którą Polska tyle wycierpiała.

  • Kandydat
    Odpowiedz

    Bezczelni łgarze – to nie ONR obchodził tę rocznicę ale zarejestrowani w roku 2011? pod jakąś nazwą pseudopatriotyczną przez żydokomuszą POlszewię prowokatorzy typu NKWD/UB – V Zarząd WiN. órzy za parę piw i może jeszcze butelkę denaturatu zrobili tę hecęTyle, że ci osobnicy to prawdopodobnie lumpy.